• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Pomnikowy dąb zbadany. Teraz czekamy na ekspertyzę

8 czerwca 2020r.

Arborysta Jerzy Stolarczyk, m.in. przy pomocy tomografu, gruntownie przebadał ok. 200-letnie drzewo przy ul. Wodnej. Na diagnostykę dębu gmina przeznaczyła 3,2 tys. zł. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak ratować drzewo.

O tym, że dąb przy ul. Wodnej z roku na rok wygląda gorzej, zwracała uwagę Natalia Duer, prezeska Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych. – Postanowiliśmy przeznaczyć pieniądze na diagnostykę tego drzewa, żeby wiedzieć, jak je chronić. To piękny stary dąb – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. W ostatni czwartek do Słubic przyjechał Jerzy Stolarczyk, który jest cenionym specjalistą od pielęgnacji drzew. – Opiekował się m.in. najstarszym drzewem w Polsce – cisem pospolitym “Henryk” z Henrykowa koło Lubania na Dolnym Śląsku – opowiada N. Duer.

Arborysta, przy pomocy specjalnego sprzętu sprawdził m.in. jaki napór wiatru wytrzyma  słubicki dąb, prześwietlił tomografem pień dębu, żeby sprawdzić, czy w środku doszło do rozkładu. – Za około dwa tygodnie powinniśmy mieć gotową ekspertyzę – mówi N. Duer. Dodaje, że już teraz wiadomo, że będą konieczne zdecydowane kroki, żeby ratować drzewo.