• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Polsko-Niemiecka Akademia Seniora rozpoczęła kolejny semestr nauki

22 lutego 2023r.

Bezpłatne kursy językowe, wykłady, nauka obsługi komputerów – to między innymi proponuje mieszkańcom pogranicza Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów. Wczoraj, w Collegium Polonicum, odbyła się uroczysta inauguracja semestru wiosennego 2023.

 

Seniorów powitała m.in. zastępca burmistrza Słubic Adriana Dydyna-Marycka.

W lutym Euroregion Pro Europa Viadrina zatwierdził wniosek frankfurckiej spółki miejskiej Arle i słubickiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, na kontynuację spotkań w ramach Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora.

– W związku z krótkim okresem realizacji projektu, do czerwca 2023 nie chcemy tracić czasu i rozpoczynamy cykl wykładów dla seniorów, kurs tandemowy języka niemieckiego i polskiego dla początkujących i zaawansowanych czy pomoc w obsłudze urządzeń cyfrowych jak telefony komórkowe czy tablety – informuje Aneta Szcześniewicz z Arle.

Poniżej terminy kolejnych wykładów Polsko-Niemieckiej Akademii Seniora

👉14 marca 2023 godz. 15.00 Sala Hanzy, Dom Bolfrasa
Jezioro Helenesee – co dalej? O perspektywach „małego Bałtyku” dla mieszkańców Dwumiasta z ekspertami i René Wilke, Nadburmistrzem Frankfurtu nad Odrą.

👉18 kwietnia 2023 godz. 15.00 Mała Aula, Collegium Polonicum
“Tajna broń” firm z regionu przygranicznego w osiąganiu wielkich sukcesów międzynarodowych w porównaniach polsko-niemieckich – dr Anna M. Steinkamp Europejski Uniwersytet Viadrina

👉25 kwietnia 2023 godz. 15.00 Sala Hanzy, Dom Bolfrasa
Mobilność w Dwumieście z wykładem wprowadzającym połączonym ze spacerem po centrum
z René Geyer z Przedsiębiorstwa Komunikacji z Frankfurtu nad Odrą

👉9 maja 2023 Dzień Europy Collegium Polonicum
Wykład w słowach i obrazach: Rozwój przejścia granicznego mostu miejskiego z Frankfurtu nad Odrą do Polski do czasu zniesienia kontroli granicznej i instalacji granicznych- Christoph Neubauer

👉6 czerwca 2023 godz. 15.00 Collegium Polonicum
Wykład w ramach Tygodnia Seniora w Brandenburgii

📌W ramach Polsko -Niemieckiej Akademii Seniora wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Słubice oraz uczniami klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach raz w miesiącu, w piątek będą odbywać się konsultacje ze wsparcia cyfrowego dla seniorów.
Terminy: 10 marca, 14 kwietnia, 12 maja godz. 16.00 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Słubice

📌Polsko-Niemiecka Akademia oferuje również możliwość nauki języka sąsiada dla seniorów w tandemie. Prowadzone są obecnie w Collegium Polonicum i na Europejskim Uniwersytecie Viadrina 4 grupy dla początkujących i zaawansowanych. Są jeszcze wolne miejsca.

👉Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Prosimy o zgłoszenia na wydarzenia osobiście w CityTREFF, Slubicer Str. 8, pod numerem telefonu +4915143143576 lub mailowo: info@arle-ffo.de

Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów dofinansowana jest z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA w ramach Programu Współpracy INTER-REG V A Polska-Brandenburgia 2014-2020, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).