• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

Pierwsze „postojowe” już u przedsiębiorców

15 kwietnia 2020r.

Dzisiaj na konta ponad 2 tysięcy lubuskich przedsiębiorców trafiły pierwsze świadczenia postojowe. W sumie ich kwota wyniosła przeszło 4 mln. zł – poinformował lubuski oddział ZUS.

Takie świadczenie dla osób samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie w wysokości 1300 zł.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Poza tym działalność musi być założona przed 1 lutego br., a przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

ZUS uruchomił specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów, który ułatwia weryfikację składanych wniosków.

Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspiesza ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.

Wnioski do ZUS można składać elektronicznie lub papierowo.

Źródło: ZUS