• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

„Partnerstwa (miast) w niepewnych czasach – Co dalej z Białorusią? Co zrobić dla Ukrainy?”

11 maja 2022r.

Dwumiasto Frankfurt nad Odrą i Słubice, Uniwersytet Europejski Viadrina oraz Pewobe gGmbH zapraszają, 19 maja 2022 r., na dyskusję panelową i warsztaty obywatelskie poświęcone miastom partnerskim Dwumiasta w Białorusi i Ukrainie.

Miasto Frankfurt nad Odrą utrzymuje partnerskie relacje z gminami europejskimi i dwoma miastami spoza Europy na podstawie zawartych umów. Słubice również posiadają umowy partnerskie, w tym z Szostką w Ukrainie. Współpraca z miastami partnerskimi jest wspierana przez instytucje miejskie, stowarzyszenia i podmioty społeczeństwa obywatelskiego.

Ale co dzieje się, jeśli ten dialog, często budowany przez wiele lat, nie tylko się zacina, lecz wręcz całkowicie zamiera z powodu zmiany klimatu politycznego – jak to ma miejsce obecnie z powodu wojny na Ukrainie? Co rozumiemy poprzez partnerstwo (miast) w czasach politycznej i retorycznej agresji, a nawet wojny? W jaki sposób można utrzymać partnerstwo z miastami, które nagle znalazły się w strefie działań wojennych – jak Szostka – lub które leżą na terenach wspierających agresorów i brutalnie tłumiących społeczeństwo obywatelskie, jak Witebsk jako miasto partnerskie Frankfurtu nad Odrą?

Na te pytania chcemy szukać odpowiedzi podczas dyskusji panelowej z udziałem nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą René Wilke, Agnieszki Pakulskiej – Współprzewodniczącej Wspólnej Komisji Europejskiego Dwumiasta Słubic i Frankfurtu nad Odrą, Aliaksieja Bratoczkina – białoruskiego historyka na uchodźstwie oraz prof. Oksany Michiejewej – profesora wizytującej z Ukrainy, która dwukrotnie uciekała z kraju (obecnie oboje pracują na Uniwersytecie Europejskim Viadrina).

Po dyskusji zapraszamy mieszkańców do wzmocnienia sieci kontaktów i wymiany pomysłów w ramach warsztatów na temat jak partnerstwa (miast) mogłyby wyglądać w praktyce w Dwumieście z trzech perspektyw – oddolnego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, roli sztuki i kultury oraz w obszarze młodzieży, turystyki i sportu.

Panel będzie tłumaczony symultanicznie na język polski, niemiecki i angielski. Wystąpienia podczas warsztatów będą tłumaczone konsekutywnie z pomocą mediatorów językowych (DE, PL, ENG, a w razie potrzeby także UKR).

Prosimy o rejestrację do 17 maja 2022 r. na adres: marta.rusek@frankfurt-oder.de.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Program znajduje się w załączniku.

 

 

Załączniki