• Gmina
  Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8.00 do 16.00
  Czytaj więcej
 • Stypendyści gminy Gmina
  Do tych uzdolnionych uczniów powędrowały nagrody i stypendia burmistrza
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Blisko 1,6 mln zł na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Gmina dostanie blisko 2 mln zł na przebudowę ul. Witosa
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, że do do końca sierpnia Urząd Miejski w Słubicach jest otwarty od 7.00 do 15.00
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Miejskie Święto Hanzy? Bawimy się dalej!
  Czytaj więcej
 • Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Pani Helena kończy 100 lat!

19 grudnia 2019r.

W sobotę 21 grudnia, z okazji 100.urodzin Heleny Nowak, w klubie Witkacy w Słubicach, spotkają się jej bliscy, a także przedstawiciele gminy. Burmistrz Mariusz Olejniczak i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Alicja Cieślak wybierają się tam między innymi z urodzinowym tortem i szampanem. Bo jest co świętować!

Panią Helenę z domu Kwiecińską, znają niemal wszyscy w Golicach. Mieszkała tam od 1963 roku. Gdy wiek już nie pozwalał przeniosła się do córki w Słubicach. Na urodzinowe przyjęcie przyjedzie 60 osób.

Historia spisana przez wnuka

Część historii życia babci spisał piętnaście lat temu Tomasz Nowak, jeden z dwunastu wnuków pani Heleny. Doczekała się też 21 prawnuków. Najstarszy ma 23 lata, najmłodszy – 11 miesięcy. Jest więc o czym opowiadać i co wspominać podczas rodzinnych spotkań. – Mama zawsze była blisko nas wszystkich – mówi Jan Nowak, syn pani Heleny. – Z dzieciństwa pamiętam, jak czytała z nami książki. Wszystkie najważniejsze książki dzięki niej poznaliśmy. Urodziła siedmioro dzieci, dwoje zmarło. Dziś jest nas czworo. Mama tak jak kiedyś, tak i teraz, żyje naszymi sprawami. Zawsze tak było. Całe życie o nas dbała i się troszczyła – wspomina pan Jan.

Rodzina pani Heleny przyjechała na Ziemie Odzyskane w 1947 roku. Zamieszkali najpierw w Pamięcinie, a w 1963 roku przenieśli się do Golic. Kupili tam dom i 10 hektarów ziemi. Ojciec pani Heleny był w Golicach sołtysem. Ona sama po wyjściu za mąż zajmowała się domem i wiejską zagrodą, ale też udzielała się w kole gospodyń wiejskich. – Mama miała duże doświadczenie, bo w czasie wojny pracowała u Niemców, gdzie zajmowała się m.in. ogrodem, robiła zaprawy – opowiada pan Jan.

Wspomnienia pani Heleny z czasów wojny spisał syn pana Jana, Tomasz, gdy był uczniem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych. Babcia była dumna z niego wtedy i jest też dziś. Tomasz skończył medycynę, jest kardiologiem w szczecińskim szpitalu. Gdy Tomasz zaczął spisywać losy babci też poczuł dumę. Dowiedział się wtedy, że gdy miała niewiele ponad 20 lat podjęła trudną decyzję, chcąc chronić swoją 16-letnią siostrę Sabinkę. Był rok 1941. Pani Helena mieszkała z rodzicami i sześciorgiem rodzeństwa w Żdżarach koło Konina. Pewnego dnia do jej rodzinnego domu przyszedł sołtys i przyniósł informację, że jedna osoba z rodziny musi jechać na roboty do Niemiec. Sołtys wytypował 16-letnią Sabinkę. Wtedy pani Helena zdecydowała, że skoro ona jest starsza, dla niej rozłąka z domem rodzinnym będzie łatwiejsza do zniesienia.

22 kwietnia 1941 roku na dworcu kolejowym w Koninie zebrali się wszyscy ludzie z okolicy zmuszeni do pracy w Niemczech. Wśród nich młodziutka pani Helena. Wsadzili ich do pociągu, który okrężną drogą jechał 7 dni do Zagłębia Ruhry. Tam pani Helena trafiła do Emila Zimmermanna, rolnika z Hollzen, w powiecie Iserlohn. Pracowała u niego od świtu do wieczora, nie dostając za to żadnej zapłaty. Tylko jedzenie i robocze ubranie. Spotkało ją tam jednak też coś dobrego. W Niemczech poznała swojego przyszłego męża Jana. Tak jak ona był na robotach. Tam zastał ich koniec wojny. Gdy alianci zajęli powiat Iserlohn pracowników przymusowych umieszczono w obozie przejściowym, gdzie przebywało 6 tys. Polaków. Mieli tam bezpiecznie czekać na transport do kraju. Czekali pięć miesięcy.

Powrót do domu

Gdy nadszedł upragniony moment każdy z przymusowych robotników dostał propozycję. Mógł zostać w Niemczech. Pani Helena chciała do domu. Do Polski. Wraz ze swoim narzeczonym postanowili, że przed powrotem, wezmą ślub z obawy, że w zrujnowanej wojną Polsce, mogą napotkać trudności. Pobrali się 23 października 1945 roku w Dortmundzie. Krótko po tym ruszyli do ojczyzny.

Najpierw siedem dni jechali do Szczecina, potem całą dobę czekali na pociąg do Poznania. Stamtąd pojechali do Żdżar koło Konina, do jej domu. Pani Helena wyznała wnuczkowi, że z tej podróży najbardziej utkwił jej w pamięci moment, gdy z mężem przechodzili przez Bramę Brandenburską do Berlina Wschodniego. Grała wtedy orkiestra, a ona czuła, że dom jest już bardzo blisko.

Radość, gdy stanęła w progu rodzinnego domu, była nie do opisania. Rodzina nic nie wiedziała o jej powrocie, ani o tym, że wyszła za mąż. Oboje z mężem po wojnie pracowali w gospodarstwie. 23 września 1946 roku urodził się im pierwszy syn. W domu zrobiło się ciasno dlatego zdecydowali, że wyjadą na Ziemie Odzyskane. Wybór padł na wieś Pamięcin. W kwietniu 1947 roku objęli 8-hektarowe gospodarstwo i zamieszkali w adoptowanym dwupokojowym domu. W kolejnych latach urodziło się im jeszcze sześcioro dzieci dlatego w 1963 roku kupili dom i ziemię w Golicach i tu zaczęli gospodarzyć. – Tata był rolnikiem z krwi i kości, mama zajmowała się domem i całą zagrodą – wspomina pan Jan.

W 1992 roku owdowiała. Dzieci często z ust pani Heleny słyszą, że ma szczęśliwe życie. A oni są szczęśliwi, że jest przy nich tyle lat.