• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Pamiętajmy dziś o ofiarach Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2022r.
Dziś, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wspominamy jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach Warszawy i Polski.
 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Zadaniem AK było wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Umożliwiłoby to Delegaturze Rządu RP na Kraj, reprezentującej legalny polski rząd na wychodźstwie, objęcie Warszawy władzą cywilną i wystąpienie wobec Sowietów w roli wolnych gospodarzy swojego kraju. Była to ostatnia szansa na ratowanie niepodległości Polski.
 
Powstanie planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Dokładnie 63 dni. Za broń chwyciły wówczas nawet dzieci.
W tym boju o wolną Polskę życie straciło 8 tysięcy Powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Zginęło około 150 tysięcy cywilów, a po kapitulacji z Warszawy wypędzono około 500 tysięcy mieszkańców.
Dziś o 17.00, zabrzmią syreny alarmowe, które przez minutę będą emitować ciągły sygnał przypominając o wydarzeniach sprzed 78 lat. Zatrzymajmy się wówczas na chwilę oddając w ten sposób hołd wszystkim ofiarom powstania.
 
Fot. Pixabay