• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Od nowego roku wszyscy muszą segregować odpady!

1 grudnia 2020r.

– Rząd wprowadził obowiązek segregacji odpadów i musimy się do tego dostosować do 1 stycznia 2021 roku. Stąd zmiana stawek za wywóz odpadów i podwyżki, które wprowadziliśmy z bólem serca. Nie da się ich jednak uniknąć, bo segregacja generuje znacznie wyższe koszty. Ale chronimy środowisko  – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

W Słubicach, podobnie jak we wszystkich gminach w Polsce, trzeba było znacznie podnieść opłaty za wywóz odpadów. Wynika to ze znacznego wzrostu utrzymania systemu – przede wszystkim kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. – Przymiarki do wprowadzenia w życie nowych przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach trwały od 2012 roku – przypomina burmistrz Mariusz Olejniczak. – Intencje może były dobre, ale do dziś brak jest “złotego środka”. Koszty całego systemu, niestety przerzucane są na nas wszystkich, czyli mieszkańców poszczególnych gmin – mówi burmistrz.

Na listopadowej sesji radni uchwalili, że od nowego roku, miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 49 zł od gospodarstwa domowego. Jeśli ktoś nie wywiąże się z tego obowiązku będzie musiał zapłacić 98 zł miesięcznie. Stawka jest wynikiem analizy kosztów systemu. Stawka maksymalna wynosi ponad 100 zł, czyli słubicka opłata to niecałe 50 proc. stawki maksymalnej. Natomiast kara za niesegregowanie odpadów jest u nas dwukrotnością przyjętej stawki, a ustawa dopuszcza nawet czterokrotność.

– Prowadzimy bardzo racjonalną politykę w zakresie gospodarowania odpadami i według dziennika Rzeczpospolita jesteśmy obecnie najtańszą gminą w Polsce – mówi burmistrz. – Niestety wprowadzone zmiany do ustawy i ogólny wzrost kosztów zagospodarowania odpadów spowodowały, że musieliśmy skorygować stawkę – tłumaczy.

Wielu mieszkańców komentując te zmiany podkreśla, że taki system egzekwowania opłat jest krzywdzący dla osób samotnych. Za wywóz odpadów zapłacą tyle samo co wieloosobowa rodzina, która produkuje ich dużo więcej. Z czego to wynika?

– Z wyroku sądu, który nie pozwala różnicować opłaty za odpady w zależności od liczby osób zamieszkujących w danym gospodarstwie – wyjaśnia naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych w słubickim Urzędzie Miejskim Marcin Wołowicz.

Zgodnie z przepisami gminy mogą korzystać z 4 wariantów naliczania opłat: od mieszkańca, od gospodarstwa, od 1 m sześć. zużytej wody i od powierzchni nieruchomości. Żaden z tych wariantów nie jest doskonały. Radni, po długiej dyskusji i analizie tematu, zdecydowali, że od nowego roku opłata za śmieci naliczana będzie od gospodarstwa, a nie jak dotychczas od mieszkańca.

Kierowano się głównie tym, że poprzedni system okazał się „dziurawy”. Według ewidencji ludności w naszej gminie mieszka ponad 20 tys. osób. Przy poprzedniej metodzie zadeklarowano 17 tys. osób. Wniosek – nie wszyscy zgłaszali rzeczywistą liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość. W systemie zabrakło ok. 3 tys. osób, które produkowały śmieci, ale nie płaciły za ich wywóz.