• Uczniowie Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Już można ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców. Gmina
  Już można ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika! Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana! Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto
  Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Nowe możliwości nauki języka sąsiada w Dwumieście

8 lipca 2020r.

W planie lekcji uczniów klas V i VI wszystkich gminnych szkół znajdą się od września dwie godziny tygodniowo języka niemieckiego. Z kolei młodzi frankfurtczycy uczą się już polskiego. To efekt unijnego projektu.

 

Wiodącym partnerem jest w nim Gmina Słubice, a wspierają nas, mające swoją siedzibę w Poczdamie, Stowarzyszenie Demokracja i Integracja (RAA Brandenburg) oraz miasto Frankfurt nad Odrą. Dziś, w Urzędzie Miejskim w Słubicach, porozumienie partnerskie podpisali: burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, skarbnik gminy Rafał Dydak, nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą Rene Wilke i prezes RAA Brandenburg Alfred Roos.

Budżet projektu „Język sąsiada w Dwumieście” to ponad 820 tys. euro, z czego 85 proc. pochodzi z funduszy Unii Europejskiej, w ramach programu INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 -2020. Dzięki wsparciu z Brukseli pilotażowy projekt ma zapewnione finansowanie do czerwca 2022 roku. – Po tym czasie przeprowadzimy analizę i zobaczymy, czy jest zainteresowanie, żeby język niemiecki, jako drugi obowiązkowy język obcy, znalazł się w programie nauczania w naszych szkołach – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Dodaje też, że u nas w ramach projektu, lekcje języka sąsiada znajdą się w siatce szkolnych godzin, natomiast we Frankfurcie nauka języka polskiego odbywa się, już od wiosny, w formie zajęć pozalekcyjnych. Wynika to z tego, że w naszym przypadku szkoły podstawowe podlegają gminie, natomiast frankfurckie – Ministerstwu Kształcenia w Poczdamie, które to ministerstwo pracuje nad koncepcją wprowadzenia obowiązkowej nauki języka polskiego w całej Brandenburgii.

W projekcie „Język sąsiada w Dwumieście” weźmie udział ponad 400 uczniów, wszystkich naszych gminnych szkół podstawowych (rocznika 2008 i 2009) oraz ok. 300 frankfurtczyków ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Gdy w 2015 roku we Frankfurcie przeprowadzono ankietę wśród rodziców pytając, czy są zainteresowani, żeby ich dzieci, od przedszkola do ukończenia szkoły, uczyły się języka polskiego, blisko 70 proc. odpowiedziało twierdząco. To dało impuls do wspólnego projektu.

Nauka języka sąsiada będzie obejmowała zarówno tradycyjne zajęcia szkolne, oparte o ramowy program nauczania, jak również wspólne lekcje słubickich i frankfurckich uczniów przy wykorzystaniu innowacyjnych platform e-learningowych. W planach są też spotkania i wyjazdy integracyjne.

Projekt przewiduje również spotkania nauczycieli, wspólne szkolenia w celu wymiany doświadczeń w zakresie dydaktyki nauki języka sąsiada i innowacyjnych metod nauczania, a także kursy języka sąsiada.