• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

Nowa szkoła w Kunowicach? Umowa podpisana!

23 listopada 2020r.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie nowy rok szkolny uczniowie z Kunowic rozpoczną w nowoczesnej placówce. Dziś burmistrz Mariusz Olejniczak podpisał umowę z wykonawcą.

Przetarg wygrała firma MW Technik z Michałowic, która ma się wywiązać z zadania do 31 lipca 2021 roku. Nowoczesny budynek, w którym oprócz ośmioklasowej szkoły będzie też punkt przedszkolny, świetlica, biblioteka i szatnie, pomieści 250 dzieci. Parter przewidziany jest dla przedszkolaków i dzieci z zerówki, będzie tam też jedna sala lekcyjna, jadalnia i zaplecze kuchenne. Na pierwszym piętrze znajdzie się siedem sal lekcyjnych.  – Planujemy też zagospodarować  teren wokół szkoły – zapowiada burmistrz. – Ponieważ część gruntów przy szkole należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wystąpiliśmy o ich przejęcie pod budowę boiska i placu zabaw – wyjaśnia.

Budowa szkoły ma kosztować 12 mln zł. Gmina będzie zabiegać o dofinansowanie z różnych źródeł, m.in. w Ministerstwie Edukacji Narodowej czy u wojewody. Rząd dysponuje programami, które dofinansowują choćby budowę stołówek szkolnych.

Nowa szkoła w Kunowicach budowana będzie w technologii modułowej. Dzięki temu, gdyby w przyszłości się okazało, że uczniów przybywa i szkoła robi się za ciasna, będzie ją można szybko rozbudować.

Taki sposób budowy jest coraz bardziej popularny. Obiekty modułowe są bowiem ekologiczne, energooszczędne, wykonane z wysokiej jakości elementów termoizolacyjnych spełniają najsurowsze normy izolacji cieplnej. – Co ważne, czas ich realizacji jest krótszy o połowę niż w tradycyjnej technologii. Ma to  dla nas kolosalne znaczenie, bo budowa szkoły w Kunowicach wiąże się z koniecznością wyburzenia wcześniej obecnego budynku – mówi burmistrz. Już dziś zapewnia, że gmina zrobi wszystko co możliwe, żeby odbyło się to w sposób najmniej uciążliwy dla uczniów i rodziców.

O potrzebie budowy nowej szkoły w Kunowicach mówiło się od dawna, bo obecny budynek jest za mały i nie ma możliwości jego rozbudowy. – Nasza szkoła istnieje od 1946 roku – mówi jej dyrektor Arkadiusz Kokociński, który podobnie jak sołtys Kunowic Paweł Sokołowski towarzyszył burmistrzowi przy podpisaniu umowy z prezesem firmy MW Technik Kamilem Kowalczykiem.