• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

11 listopada? Świętujemy!

8 listopada 2019r.

– 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Po rozbiorach i latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, odbierania Polakom prawa do własnego kraju, języka, kultury, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. My Polacy możemy być dumni, że mimo 123 lat niewoli naród nie dał się zniszczyć – mówił dziś burmistrz Mariusz Olejniczak, podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości, które odbyły się w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Zaznaczył, że naród polski przetrwał dzięki pamięci o przeszłości, a wspólna pamięć to wartość! – Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem- staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium – burmistrz przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców naszej niepodległości.

– Przypominamy te wydarzenia, bo wracając do przeszłości budujemy lepszą przyszłość. Chciałbym też, żebyśmy pamiętali, że nie ma większej wartości, która jednoczy narody niż niepodległość – podkreślił burmistrz.

Wspólne gminno-powiatowe uroczystości odbyły się z udziałem władz gminy i powiatu, oprócz burmistrza i starosty, wzięli w nich udział, m.in. zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka, przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński, skarbnik gminy Rafał Dydak, sekretarz gminy Katarzyna Mintus-Trojan, radni, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i instytucji, zaproszeni goście oraz wielu mieszkańców.

Podczas mszy burmistrz Mariusz Olejniczak, starosta Leszek Bajon i proboszcz parafii pw. Ducha Świętego ks. Henryk Wojnar odsłonili tablicę pamiątkową, ufundowaną przez mieszkańców powiatu, poświęconą „Żołnierzowi polskiemu, walczącemu o wolność, honor i niepodległość w kraju i poza jego granicami”. Delegacje z wielu szkół, instytucji i stowarzyszeń złożyły tam dziś kwiaty.

Uroczystości uświetnił występ młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ze Słubic.

Dziś zapraszamy jeszcze o 16.00 nad Odrę, gdzie słubicka Bohema przedstawi widowisko muzyczno -taneczne. – Spotkajmy się na łąkach przy moście granicznym – zachęca burmistrz, który będzie częstował tam mieszkańców kawą.

Załączniki

468.11 KB
468.11 KB