• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Nie trzeba zanosić do ZUS decyzji o kwarantannie, żeby dostać zasiłek

23 października 2020r.

ZUS informuje, że osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją domową, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu, żeby otrzymać zasiłek za ten czas. ZUS zdobędzie takie dane automatycznie i udostępni je pracodawcom.

Aby otrzymać zasiłek chorobowy bądź opiekuńczy niezbędna jest informacja o kwarantannie lub izolacji. Do tej pory do wypłaty zasiłków potrzebna była decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Rodziło to wiele problemów i generowało biurokrację, wymagało też fizycznej wizyty w urzędzie. Teraz ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są te informacje. Nie trzeba też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

Dane o kwarantannie i izolacji, ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe i zasiłek opiekuńczy. Także ubezpieczony otrzyma takie informacje.

Zasiłek mogą otrzymać osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe w przypadku pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne np. przy umowie zlecenia lub własnej działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, również w warunkach domowych.

Pracownicy powinni jednak pamiętać o poinformowaniu pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy.