• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
  • Dzieci
    Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
    Czytaj więcej
Gmina

Naukowcy rozmawiają w Słubicach o obecnych i przyszłych kryzysach w Europie

2 lutego 2023r.

Europa wobec obecnych i przyszłych kryzysów – to temat XXIII międzynarodowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się dziś w Collegium Polonicum w Słubicach.

Wśród zaproszonych gości był m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, który najpierw zapoznał się z wynikami badań naukowców, a następnie spotkał się z nową dyrektorką Collegium Polonicum Agnieszką Brończyk. – Rozmawialiśmy na temat dalszej, i jestem przekonany, że tak jak dotychczas wspaniałej, współpracy gminy z uczelnią – mówi burmistrz.

Organizatorem konferencji był Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej, którym kieruje słubiczanka prof. Magdalena Musiał-Karg, Collegium Polonicum oraz Komitet Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

O sytuacji w Europie rozmawiali naukowcy reprezentujący polskie i zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, dziennikarze i politycy.

Jak stwierdzili uczestnicy, rozpoczęta w lutym ub. roku agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę powoduje konieczność podjęcia próby naukowego spojrzenia także na najbardziej aktualne tematy związane z toczącą się wojną i jej konsekwencjami.

W trakcie zaplanowanej na 2 dni konferencji z cyklu “Europa XXI wieku” mowa będzie m.in. o historycznych i aktualnych przyczynach politycznych, ekonomicznych i społecznych kryzysów w Unii Europejskiej, polityki UE i jej państw członkowskich wobec toczącej się wojny, Ukrainy i agresora, jakim jest Rosja czy przyczyn oraz obecnych i przyszłych konsekwencji toczącego się od 2014 roku konfliktu zbrojnego pomiędzy tymi państwami.