• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Nauka języka sąsiada z ekologią w tle

24 maja 2021r.
W weekend odbywały się twórcze warsztaty ekologiczne w ramach projektu “Język sąsiada w Dwumieście”. Po raz pierwszy uczniowie słubickich i frankfurckich szkół, którzy biorą udział w tym projekcie, mogli się spotkać osobiście, a nie jak dotychczas tylko online.
 
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, uczniów podzielono na trzy grupy. Każda miała to samo zadanie- zrobienie ozdobnej doniczki. W myśl zasady zero waste wykonano je z plastikowych butelek. Pod okiem plastyczki uczniowie dekorowali butelki farbami, kolorowymi materiałami, a niektórzy pokusili się nawet o decoupage. Weny im nie zabrakło.
Nie zabrakło też okazji do rozmów w języku sąsiada i nauki nowych słówek związanych z tematyką warsztatów. Na koniec każdy z uczestników dostał zestaw trzech różnych nasion, żeby je posiać w przygotowanych doniczkach. – Teraz czekamy na zdjęcia balkonów i parapetów naszych uczestników – mówi Marta Łuczak, która z ramienia Gminy Słubice, koordynuje projekt.
 
Przypomnijmy. Na projekt “Język sąsiada w Dwumieście” Słubice i Frankfurt dostały blisko 700 tys. euro dotacji z Unii Europejskiej. Dzięki temu uczniowie z rocznika 2008/2009, wszystkich szkół podstawowych w gminie Słubice, pilotażowo, przez dwa lata, będą się uczyć języka niemieckiego. Z kolei lekcje języka polskiego, dla 300 uczniów, zostały wprowadzono w szkołach po niemieckiej stronie.
Dodatkowo młodzież ma poznawać język sąsiada w czasie wspólnych wycieczek i warsztatów.