• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Narada roczna z pożegnaniem Komendanta Powiatowego Policji w Słubicach

25 stycznia 2023r.

Jak wyglądała praca słubickich policjantów w 2022 roku? Jakie wydarzenia zaskoczyły funkcjonariuszy w czasie ich służby i po niej? Dziś odbyła się narada roczna słubickiej policji połączona z pożegnaniem komendanta Tomasza Chichłowskiego.

– W ubiegłym roku mieliśmy dużo pracy. Przybyło wykroczeń przeciwko mieniu. W 2022 roku słubiccy policjanci przeprowadzili 282 działania profilaktyczne w zakresie ruchu drogowego, ujawnili 2254 wykroczeń drogowych, w tym 814 dotyczących przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Prawo jazdy odebrano 80 osobom powiatu słubickiego. Mamy jednak też dobre wieści – dzięki pracy naszych policjantów mieliśmy o wiele mniej wypadków drogowych w roku 2022 w porównaniu z rokiem 2021. W 2022 roku sporządzono 46 Niebieskich Kart dotyczących przemocy w rodzinie, a w związku ze wszczęciem procedur dotyczących tych spraw zatrzymano 26 osób. Nasza skuteczność utrzymuje się na wysokim poziomie – mówił dziś na odprawie rocznej Komendant Powiatowej Policji w Słubicach nadkomisarz Tomasz Chichłowski.

W 2022 roku policjanci przeprowadzili także kilka udanych prób ratunkowych: m.in. pomogli starszej kobiecie, która zasłabła w zamkniętym domu, eskortowali lekarza spieszącego na poród w szpitalu, odnaleźli nocą dwie dziewczynki w wieku 12 i 13 lat, które zgubiły się w lesie w okolicach Odry czy uratowali życie tonącemu mężczyźnie będącemu pod wpływem alkoholu. W część z tych wydarzeń zaangażowani byli funkcjonariusze policji będący po godzinach pracy.

W ubiegłym roku dzielnicowi udaremnili wprowadzenie do obrotu ponad pół miliona nielegalnych papierosów, a funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zrealizowali postępowanie w głośnej sprawie pobierania przez słubicki zakład pogrzebowy nieuzasadnionych opłat za organizację pogrzebów i ujawnili nieprawidłowości związane z przechowywaniem zwłok. Sprawa ta była prowadzona przez Prokuraturę Rejonową. 

Jak podkreślał nadkomisarz Tomasz Chichłowski, słubicka policja tworzy zgrany tandem z policją z Frankfurtu nad Odrą. Polsko-niemieckie działania skupiają się głównie na ograniczaniu przestępczości kryminalnej, w szczególności tej dotyczącej kradzieży samochodów, oraz na zmniejszaniu liczby zdarzeń na drogach krajowych. Od kilku lat odbywają się we Frankfurcie nad Odrą wspólne szkolenia, spotkania i służby, które przekładają się na zgraną pracę obu jednostek.

Komendant podkreślił także wagę wsparcia samorządów lokalnych w realizacji zadań prowadzonych przez policję w 2022 roku, w tym przekazania przez burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka nowoczesnych kamizelek taktycznych dla słubickiej drogówki.

Na naradzie rocznej wspomniano również o programach profilaktycznych prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Słubicach, w tym o akcjach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. Tomasz Chichłowski zwrócił szczególną uwagę na efekty działań przeprowadzonych w ramach programu „Bezpieczny i aktywny senior” – dzięki nim kilkoro seniorów uniknęło kradzieży swoich oszczędności.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do podsumowania pracy także samego komendanta – nadkomisarz Tomasz Chichłowski odszedł dziś ze służby w policji. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca komendanta, komisarz Mariusz Wojtuściszyn. Na spotkaniu był obecny także inspektor Szymon Sędzik pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i przedstawiciele władz powiatu oraz straży granicznej. Były słowa pożegnania i chwile wzruszenia.

– To była owocna współpraca, za którą serdecznie dziękuję. Byliśmy i na dobre, i na złe – powiedział na zakończenie inspektor Szymon Sędzik.

Tomasz Chichłowski obejmował stanowisko komendanta słubickiej policji od czerwca 2021 roku.