• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Na tę świetlicę dzieci bardzo czekały. Już działa!

14 maja 2021r.

Doskonale wyposażone sale do terapii, aneksy kuchenne, sala konferencyjna, część sanitarna i administracyjna – to wszystko mieści się w supernowoczesnej świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, którą oficjalnie otworzył dziś burmistrz Mariusz Olejniczak.
Mieści się ona w budynku na os. Świerkowym. Na 380 mkw urządzono wiele przestronnych sal, gdzie dzieci znajdują wsparcie terapeutów i opiekunów. – Dotychczas tego typu świetlice znajdowały się w szkołach, gdzie nie było możliwości stworzenia im takich warunków jakbyśmy chcieli – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. – Bardzo mi zależało na tym, żeby uczniowie, którzy potrzebują różnego rodzaju terapii mogli korzystać z pomocy specjalistów w przyjaznych wnętrzach – dodaje burmistrz.

Dużym atutem świetlicy jest jej powierzchnia. Stwarza możliwość organizowania różnorodnych zajęć dla kilku grup wiekowych.
– Bardzo się cieszę, że takie miejsce w naszej gminie powstało, bo jest bardzo potrzebne – podkreśla kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej Monika Cichecki.
Świetlica działa w strukturach OPS. 10 maja ruszyły pierwsze zajęcia, ale rekrutacja nadal trwa. Zarówno dzieci jak i kadry. – Na razie mamy 14 podopiecznych i dwóch pedagogów, którzy z nimi pracują – mówi M. Cichecki.
Docelowo tą formą opieki i pomocy ma zostać objętych 45 uczniów.

Jak tłumaczy Sabina Matkowska, kierowniczka Biura Spraw Społecznych w słubickim Urzędzie Miejskim, która koordynuje pracę świetlicy i pracuje w niej jako psycholog, w placówce tej prowadzone będą różnorodne zajęcia wychowawcze, terapeutyczne i artystyczne, wspomagające rodziców w rozwiązywaniu indywidualnych problemów ich dzieci.
– Prowadzone są już m.in. zajęcia z arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę, w przyszłym tygodniu ruszą zajęcia w ramach koła szachowego, bo naszym celem jest też kształtowanie pasji i zainteresowań – podkreśla S. Matkowska. Cieszy się, że gmina zapewniła dzieciom luksusowe warunki. Wszystkie pomieszczenia zostały świetnie wyposażone, są klimatyzowane, mają ładny wystrój i wysoki standard wykończenia.

– Nie mam wątpliwości, że ta świetlica jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce – mówi burmistrz.

Gmina na jej stworzenie przeznaczyła 900 tys. zł z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. – Dziękuję, że poparliście stworzenia tej świetlicy – mówił burmistrz do radnych obecnych na otwarciu placówki. Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Cholewczyński wspólnie z burmistrzem i kierowniczką OPS Monika Cichecki przecięli symboliczną wstęgę.

W uroczystym otwarciu świetlicy wziął też udział m.in. przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Wacław Buka.

Wykonawcą świetlicy była firma Eurokop Invest, która wygrała przetarg i zrealizowała tę inwestycję „pod klucz”.