• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Na dzisiejszą debatę w gminie o powiatowym szpitalu z zarządu powiatu nikt nie przyszedł

15 października 2020r.

Radni gminy i burmistrz Mariusz Olejniczak zaprosili m.in. starostę Leszka Bajona i radnych powiatu na debatę poświęconą lecznicy. Chodziło o prośbę powiatu, żeby gmina przekazała na szpital 1 mln zł.      

We wrześniu tego roku do gminy wpłynęła prośba prezesa powiatowego szpitala Łukasza Kaczmarka o wsparcie szpitala kwotą 1 mln zł. W ślad za tym, w ubiegłym miesiącu radni powiatowi podjęli uchwałę, w formie apelu do gminy Słubice, o wsparcie lecznicy tą właśnie kwotą.

Radni gminni, którzy będą podejmować decyzję w tej sprawie chcieli uzyskać informacje, na co zostanie przeznaczona ta niemała suma pieniędzy. – Zaproponowaliśmy więc burmistrzowi, żeby zorganizować debatę na temat przyszłości słubickiej lecznicy, na którą został zaproszony m.in. starosta Leszek Bajon, radni powiatu i oczywiście prezes szpitala Łukasz Kaczmarek – mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński.  – Jeśli mamy podjąć decyzję o przekazaniu 1 mln zł z budżetu gminy na szpital, musimy wiedzieć jaka jest tam obecnie sytuacja i na co pójdą te pieniądze– tłumaczy przewodniczący.

Niestety, z zaproszenia na debatę skorzystało jedynie 5 spośród 17 radnych powiatowych.  Nie było na niej ani starosty i innych osób z zarządu, ani nikogo z prezydium rady powiatu.

Spośród radnych powiatowych obecna na debacie była m.in. Jolanta Skręty. – Cieszę się, że gmina Słubice od wielu lat pomaga szpitalowi, ale bardzo zdziwiło mnie to, w jaki sposób powiat, który prosi gminę o kolejną pomoc, zachował się tym razem – komentuje. Nawiązuje też do ostatniej sesji rady powiatu i apelu o pomoc gminy: – Z biegu, bo nie było tego w programie, wprowadzono do porządku obrad projekt uchwały w sprawie petycji do gminy o udzielenie pomocy szpitalowi w kwocie 1 mln zł. Zaskakujące było to, że w uchwale mowa jest tylko o gminie Słubice, a całkowicie pominięto pozostałe gminy powiatu słubickiego, do których z prośba o pomoc także zwrócił się prezes szpitala – mówi radna.  

Burmistrz Mariusz Olejniczak podkreśla, że nie było dotąd przypadku, żeby gmina nie pomogła szpitalowi, gdy powiat o taką pomoc prosił. – Ubolewam, że dziś, ani starosta, ani nikt z kilkuosobowego zarządu powiatu nie znaleźli czasu, żeby przyjść na spotkanie. Starosta najpierw, dwa dni przed debatą, wysłał do nas pismo, że nie przyjdzie na to spotkanie, a następnie godzinę przed rozpoczęciem debaty sugerował, żeby zmienić termin. To byłoby niepoważne w stosunku do wszystkich zaproszonych osób dlatego nie odwołaliśmy tego spotkania – mówi burmistrz.

Debata o szpitalu bez osób, które mogłyby radnym przybliżyć obecną sytuację w lecznicy ograniczyła się więc jedynie do dyskusji o ewentualnych kierunkach jej rozwoju.

W załączniku znajduje się odpowiedź starosty Leszka Bajona na zaproszenie na dzisiejszą debatę.

 

Załączniki