• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Można składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek ZUS

21 stycznia 2021r.

Osoby, które z powodu pandemii nie są w stanie opłacić składek i czekają na zwolnienie z tego obowiązku w ramach Tarczy Antykryzysowej 7.0, mogą złożyć wniosek  o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. – informuje ZUS.

Trwają prace nad rozporządzeniem wprowadzającym tzw. Tarczę Antykryzysową 7.0. Jednym z jej założeń jest zwolnienie z opłacania składek płatników, działających pod określonymi kodami PKD. W oczekiwaniu na wejście w życie przepisów przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek za styczeń. Jeśli wniosek zostanie złożony przed terminem płatności, przedsiębiorca uniknie wszelkich kosztów związanych z ulgą, w tym opłaty prolongacyjnej.

Jeżeli umowa o odroczenie została zawarta a następnie został złożony wniosek o zwolnienie z opłacania składek to pierwszeństwo w tej sytuacji ma wniosek o zwolnienie ze składek. Wówczas płatnicy otrzymają informacje o anulowaniu umowy o odroczenie.

Przedsiębiorca może również zdecydować się na opłacenie składki za styczeń w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłaty za ten miesiąc. Wówczas składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie ze składek i opłaci je po terminie, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO) bądź o rozłożenie składek na raty.