Gmina

Mowa nienawiści? Rozprawią się z nią artyści!

26 października 2022r.

Teatr Brama z Goleniowa zaprezentuje w sobotę 29 października o 20.00, w Collegium Polonicum, spektakl „Wśród naszych”. Wcześniej będą warsztaty na temat mowy nienawiści, które także są częścią kongresu Nowa Amerika. Wstęp wolny!

Warsztaty odbędą się od dziś, 26 października do piątku, w godzinach 16.00-18.00, w sali 202 w Collegium Polonicum w Słubicach.

Od ponad 26 lat dyrektor Teatru Brama Daniel Jacewicz nieustannie rozwija własne metody tworzenia przestrzeni do artystycznego samorozwoju. Warsztaty stawiają na partnerstwo z uczestnikami i opierają się na uważności na ich potrzeby i zainteresowania artystyczne.
Wykorzystują elastyczną formułę, która jest dostosowywana do każdego spotkania. Każda sesja koncentruje się na treningu głosu i emisji, zaczynając od ćwiczeń uwalniających głos i uczących go kontrolować.

Warsztaty pokażą jak opowiedzieć własną historię bez mowy nienawiści, co może wzmocnić praktykę artystyczną i pomóc w poruszaniu się w ciągle zmieniającym się współczesnym świecie. Historie, które opowiadamy i sposób, w jaki się prezentujemy, wpływają na kontakty, które nawiązujemy i sieci, które budujemy – oferując możliwość reorientacji w teraźniejszości obciążonej wieloma konfliktami.

Spektakl „Wśród naszych” opowiada natomiast o tym, jak rozdarcie jednostki powoduje rozłam w społeczeństwie. Przypatrując się drobiazgowości i brakowi umiejętności zobaczenia siebie w drugim człowieku, spektakl zgłębia problem osamotnienia w tłumie, spowodowany niedostatkiem empatii. Zamiast tego ludzie chowają się pod maskami stanowisk, zawodów i pseudopoglądów.

„Wśród naszych” to manifest pokojowości i empatii – wartości, które wyraźnie tracą na znaczeniu w spolaryzowanym społeczeństwie, w świecie, w którym doświadczamy tragedii nierozstrzygalności: ścinać głowy czy lepić Nowy Świat z propagandy? Czy w takim świecie istnieje tylko wybór między kłamstwem a kłamstwem, czy może da się wydeptać nowe ścieżki? Każdy musi sobie zadać to pytanie sam, a odpowiedzi ciągle brak.

Spektakl wyreżyserował Daniel Jacewicz we współpracy z Filipem Stachurą.
Współpraca dramaturgiczna: Jeannette Słaby Światło i dźwięk: Wojciech Rosiński i Elias Saadeddine
Obsada: Maja Kamińska, Renata Łabaj, Jolanta Musialska, Emilia Rosińska, Anna Szczerba, Mariusz Posieczek, Grzegorz Rutkowski.