• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Minister spraw zagranicznych Niemiec z wizytą w dwumieście Słubice-Frankfurt

9 maja 2022r.

– W obliczu wojny w Ukrainie musimy zacieśnić integrację europejską – mówiła minister Annalena Baerbock, która wzięła dziś udział w obchodach Dnia Europy, zorganizowanym wspólnie przez dwumiasto i Europejski Uniwersytet Viadrina.

Spotkanie w Viadrinie było częścią Forum Europejskich Miast, na które do dwumiasta zaprosiliśmy m.in. przedstawicieli Estonii, Słowenii, Włoch, Finlandii, a także polskich i niemieckich samorządowców i naukowców.

Szefowa niemieckiego ministerstwa, w swoich wystąpieniu, bardzo dużo miejsca poświęciła obecnej sytuacji w Europie, która diametralnie zmieniła się po wybuchu wojny w Ukrainie. W jej ocenie to, co dziś dzieje się w Ukrainie wzmocni europejską jedność, co sprawi, że Europa stanie się silniejsza. Annalena Baerbock podkreślała też, że Ukraina już dziś jest częścią europejskiego domu.

W czasie dyskusji, którą prowadziła prezydentka Europejskiego Uniwersytetu Viadrina prof. Julia von Blumenthal, padło pytanie, jakiej pomocy potrzebują regiony przygraniczne, żeby rozwijać współpracę transgraniczną?

Odpowiedź padła m.in. z ust burmistrza Słubic Mariusza Olejniczaka, który przekonywał, że pogranicze potrzebuje specjalnych uregulowań prawnych, co dobitnie było odczuwalne podczas pandemii.
Z dnia na dzień okazało się, że podejmowane na szczeblach centralnych decyzje uniemożliwiły na przykład pracownikom transgranicznym dotarcie do miejsc zatrudnienia po drugiej stronie granicy. Podobne problemy mieli polscy uczniowie, uczęszczający do placówek niemieckich czy pracownicy transgraniczni leczący się za Odrą.
Dlatego burmistrz M. Olejniczak podkreślał, że konieczna jest decentralizacja kompetencji. W większym stopniu, przy podejmowaniu decyzji na szczeblach centralnych, powinno się w uwzględniać specyfikę europejskich regionów przygranicznych.

Zgodził się z tym m.in. nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke, który przypomniał, że z takim apelem do rządów Polski i Niemiec, a także instytucji unijnych, samorządy z całego polsko-niemieckiego pogranicza i euroregiony wystąpiły latem ubiegłego roku.
Apel został wypracowany podczas spotkania, które odbyło się w Słubicach w czerwcu 2021 r. z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.