• Dwumiasto
  Dwumiasto „odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Mamy w Słubicach rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej Gmina
  Mamy w Słubicach rondo Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
  Czytaj więcej
 • Inwestycji wodno-kanalizacyjnej o takim rozmiarze nie było w naszym mieście od początków jego istnienia Gmina
  Inwestycji wodno-kanalizacyjnej o takim rozmiarze nie było w naszym mieście od początków jego istnienia
  Czytaj więcej
 • To jest modelowe współdziałanie. Do gminy płyną kolejne unijne pieniądze Gmina
  To jest modelowe współdziałanie. Do gminy płyną kolejne unijne pieniądze
  Czytaj więcej
 • Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza bez głosu sprzeciwu Gmina
  Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza bez głosu sprzeciwu
  Czytaj więcej
 • Zabytkowe arkady na stadionie odzyskają blask Gmina
  Zabytkowe arkady na stadionie odzyskają blask
  Czytaj więcej
 • Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
 • Tu znajdziesz informacje dotyczące szczepień Gmina
  Tu znajdziesz informacje dotyczące szczepień
  Czytaj więcej
 • Wizytę w Wydziale Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich trzeba umówić telefonicznie! Gmina
  Wizytę w Wydziale Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich trzeba umówić telefonicznie!
  Czytaj więcej
 • InPost Urząd 24 – Nowa usługa Urzędu Miejskiego w Słubicach Gmina
  InPost Urząd 24 – Nowa usługa Urzędu Miejskiego w Słubicach
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, gdzie w Słubicach można to zrobić... Gmina
  Przypominamy, gdzie w Słubicach można to zrobić…
  Czytaj więcej
 • Kto wyrzuci z domu kopciucha dostanie od gminy dotację na ekologiczny piec Gmina
  Kto wyrzuci z domu kopciucha dostanie od gminy dotację na ekologiczny piec
  Czytaj więcej
Gmina

Mamy to! Kolejna wielka inwestycja za nami

6 września 2021r.

– Była to największa w historii Słubic inwestycja związana z modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej – podkreślali dziś, podczas konferencji prasowej, prezes Zakładu Usług Wodno-Ściekowych Kazimierz Góra i burmistrz Mariusz Olejniczak.

Spotkanie z mediami w Urzędzie Miejskim w Słubicach było podsumowaniem 4-letniego projektu o wartości ponad 68 mln zł, który realizował Zakład Usług Wodno-Ściekowych. W tym czasie wymieniono odcinki sieci wodociągowej w ponad dwudziestu ulicach, o łącznej długości 8 km, wymieniono hydranty przeciwpożarowe, zamontowano też nowe hydranty podziemne, wymieniono zasuwy i zainstalowano nowe, które – co zaznacza prezes K. Góra- pozwalają na zamykanie poszczególnych fragmentów wodociągu bez konieczności zakręcania przysłowiowego „kurka z wodą” w całym mieście.

Ponadto uszczelniono 21,5 km sieci kanalizacji sanitarnej, rozbudowano oczyszczalnię ścieków, doposażono spółkę w specjalistyczne samochody oraz system informacji przestrzennej GIS. Dodatkowo objęto monitoringiem infrastrukturę spółki i zautomatyzowano część procesów technologicznych.

– Największym wyzwaniem było prowadzenie prac na „żywym organizmie wodociągowym”, a także sprawne przełączanie poszczególnych fragmentów sieci wodociągowej – wspomina prezes K. Góra. – Niemniej pracy wymagała renowacja 21,5 km sieci kanalizacji sanitarnej. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe było uszczelnienie systemu kanalizacji sanitarnej i ograniczenie dostawania się do niego przypadkowych wód (np. deszczowych) oraz renowacja rurociągów. Dodatkowo zainstalowano monitoring na przepompowniach ścieków, dzięki któremu na bieżąco można śledzić ich pracę i odpowiednio wcześnie reagować. Te prace nie są widoczne gołym okiem dla zwykłego mieszkańca, ale mają ogromne znaczenie dla sprawnego działania całego systemu wodno- kanalizacyjnego w naszym mieście – podkreśla prezes ZUWŚ.

Zakres prac obejmował też remont pół tysiąca studni rewizyjnych i wymianę włazów w studzienkach kanalizacyjnych. Na Stacji Uzdatniania Wody wymieniono automatykę i system monitoringu. Obecnie mamy podgląd na cały proces wydobywania i produkcji wody, na bieżąco monitorujemy pracę poszczególnych urządzeń. Ułożenie ponad 2 km linii światłowodowych, pozwoliło na wprowadzenie systemu sterowania, wizualizacji i ochrony obiektów wodociągowych. Do tego wybudowany został alternatywny wodociąg łączący Stację Uzdatniania Wody ze zbiornikami wody uzdatnionej, co zabezpiecza dodatkowo proces dostawy wody dla mieszkańców.

Burmistrz Mariusz Olejniczak przypomina, że najstarsze odcinki sieci wodociągowej w Słubicach wykorzystywane są od początku XX wieku. Dlatego rury żeliwne były już w znacznym stopniu zinkrustowane, co znacznie zmniejszało ich średnicę, utrudniając przepływ wody i tym samym wpływając na spadki ciśnienia w sieci wodociągowej. – Dodatkowo z roku na rok przybywa w Słubicach odbiorców wody, dlatego pobór wody ulega zwiększaniu. Inwestycja ta była więc bardzo potrzebna – podkreśla burmistrz.

Jej realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu pieniędzy z budżetu Unii Europejskiej ( Fundusz Spójności – w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”, oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020), jak również pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, która stanowiła uzupełnienie wkładu własnego, niezbędnego przy ubieganiu się o unijne fundusze.  Całkowita wartość projektu wyniosła 68 555 304,01 zł, kwota dotacji NFOŚiGW: 35 114 200,55 zł, pożyczka z NFOŚiGW: 19 059 687,00 zł (jako uzupełnienie wkładu własnego).

Co dokładnie zrobiono w trakcie projektu i jakie on ma znaczenie dla naszej gminy – odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w filmie podsumowującym inwestycję.

 


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ