• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

“Ludzie sobie pomagali” – retrospekcja Dzieci Wojny w Collegium Polonicum

16 grudnia 2022r.

– Widzę to, jak bardzo zmieniły się czasy. Kiedyś w ludziach była rodzinna miłość… Teraz wszyscy sobie zazdroszczą, jeden drugiego utopiłby w łyżce wody, nawet w rodzinie. Kiedyś były trudniejsze czasy, ale ludzie byli lepsi – opowiadała Helena Surmacz.

14 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Wieczór z biografią”, zorganizowane w ramach realizacji zadania “Biografie pokolenia budowniczych Słubic – pamiętajmy o naszej historii” przez słubicki oddział Związku Dzieci Wojny oraz stowarzyszenie My Life, dofinansowane przez gminę Słubice. 

Tym razem wysłuchaliśmy opowieści Heleny Surmacz, Aliny Bukalskiej i jej męża Jana, które w formie spisanej zostaną zdeponowane w Archiwum Ludzkich Losów znajdującym się przy Collegium Polonicum.

Pani Helena, dawna nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach, tak opowiadała o swojej pracy:

– Kilka sytuacji zapamiętałam szczególnie. Podczas lekcji biologii w 8 klasie omawiany był okres dojrzewania, dorastania. Dzieliłam chłopców osobno, dziewczyny osobno i zapraszałam na te lekcje lekarza, żeby mogli go o wszystko wypytać. Sama wychodziłam z klasy, żeby mogli porozmawiać i nie wstydzić się. Mówiłam tylko: “Macie się dokładnie dowiedzieć, żebyście wiedziały czy wiedzieli, o co chodzi”. Miałam w 8 klasie dziewczynę, która była bardzo smutna, ciągle płakała. Zastanawiałam się, co się dzieje, czemu taka jest… Zostawiłam ją raz po lekcjach i zaczęłam z nią rozmawiać.
Jak zaczęła opowiadać, to mi włosy dęba stanęły. Okazało się, że miała ojczyma, który się dobierał do niej w nocy. O nie! Kiedy mi o tym opowiedziała, zgłosiłam, żeby ją odizolować. Zabraliśmy ją do ośrodka w Strzelcach Krajeńskich. Spotykałam się z nią, kiedy jeździłam na zawody z dziećmi, zawsze zawoziłam jej jakąś paczkę. Wiedziałam, że matka czy ojczym niczego jej nie dawali. Ojczyma zamknęli, dosięgła go sprawiedliwość. Dostałam kartkę, że jak wyjdzie, to mnie zabije.

… (przerwa)

Widzę to, jak bardzo zmieniły się czasy. Kiedyś w ludziach była rodzinna miłość… Teraz wszyscy sobie zazdroszczą, jeden drugiego utopiłby w łyżce wody, nawet w rodzinie. Kiedyś były trudniejsze czasy, ale ludzie byli lepsi . Jeszcze z Górzycy pamiętam, jak któraś sąsiadka upiekła chleb, zanosiła innym, bo może ktoś nie ma. A teraz prawie nie znam sąsiadów – kontynuowała.

Pan Jan Bukalski opowiedział o swojej wieloletniej pracy dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Słubicach, a Alina Bukalska o zajęciach kadrowej w służbie zdrowia oraz o tym, jak kiedyś wyglądała życzliwa współpraca między ludźmi i pomoc innym.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, Ferdynand Łukasik z Zarządu Głównego Związku Dzieci Wojny w Myśliborzu, Stanisław Gluza, Roland Semik, dr Jarosław Palicki z Delegatury IPN w Gorzowie Wielkopolskim oraz emerytowani nauczyciele.

Władze Zarządu Głównego ZDW odznaczyły dra Krzysztofa Wojciechowskiego Krzyżem Rubinowym za zasługi dla Dzieci Wojny, a Katarzynę Kochańską Krzyżem Diamentowym.

Oprawę muzyczną wieczoru zapewnili uczniowie Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Słubicach wraz z Agnieszką Zwierzchaczewską oraz Konradem Walerskim.

Całość poprowadzili Katarzyna Kochańska, Teresa Rukawisznikow oraz dr Krzysztof Wojciechowski.