Krzesła nad Odrą zachęcają do spotkań mieszkańców dwumiasta
Przed Collegium Polonicum stanęło dziś symboliczne „Krzesło zbliżenia pogranicza”, które nawiązuje do artystycznego projektu sprzed 25 lat.
To właśnie wtedy niemiecki i polski artysta: Ryszard Górecki i Eberhard Krueger stworzyli dwa wielkie krzesła, które stanęły naprzeciw siebie, po obu stronach Odry. Zachęcały do spotkań i rozmów mieszkańców Słubic i Frankfurtu.
-Kiedy w ubiegłym roku, z powodu koronawirusa zamknięto granicę, na frankfurckim krześle, pojawił się baner o treści: Tęsknimy za Wami – przypomniała Christa Moritz z zarządu frankfurckiej spółki ARLE, która wspólnie z dr. Krzysztofem Wojciechowskim, dyrektorem Collegium Polonicum w Słubicach, byli gospodarzami dzisiejszej uroczystości.
ARLE, które współpracuje m.in. z seniorami ze Słubic i Frankfurtu (tuż przy moście łączącym nasze miasta prowadzi miejsce spotkań dla nich) właśnie w czasie pandemii, gdy mieszkańcy nie mieli okazji do spotkań, zainteresowało się historią krzeseł. Wtedy okazało się, że słubickie nie przetrwało. Frankfurtczycy, w ramach sąsiedzkiej współpracy, przy wsparciu Euroregionu Pro Europa Viadrina, zlecili więc wykonanie nowego krzesła.
Ma wysokość 1,8 metra, przypomina ławeczkę, powstało w warsztacie kształcenia zawodowego we Frankfurcie (UEAZ), a za materiał posłużyło piękne dębowe drewno.
Ponieważ trwa remont wałów przeciwpowodziowych i nie można go na razie ustawić nad samą Odrą, krzesło stanęło tymczasowo przy Collegium Polonicum. Siedząc na nim można nie tylko patrzeć na sąsiedni Frankfurt i Odrę, ale też odpocząć podczas spaceru po dwumieście.
– Bardzo dziękuję ARLE i frankfurckim seniorom za tę symboliczną ławeczkę, która stanęłą na razie tutaj, również w bardzo symbolicznym miejscu – mówił podczas dzisiejszej uroczystości burmistrz Mariusz Olejniczak.
W spotkaniu wziął też udział zastępca nadburmistrza Frankfurtu Claus Junghanns i artysta Eberhard Krueger, jeden z pomysłodawców krzeseł nad Odrą.