• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Krzesła nad Odrą zachęcają do spotkań mieszkańców dwumiasta

12 lipca 2021r.

Przed Collegium Polonicum stanęło dziś symboliczne „Krzesło zbliżenia pogranicza”, które nawiązuje do artystycznego projektu sprzed 25 lat.
To właśnie wtedy niemiecki i polski artysta: Ryszard Górecki i Eberhard Krueger stworzyli dwa wielkie krzesła, które stanęły naprzeciw siebie, po obu stronach Odry.  Zachęcały do spotkań i rozmów mieszkańców Słubic i Frankfurtu.

-Kiedy w ubiegłym roku, z powodu koronawirusa zamknięto granicę, na frankfurckim krześle, pojawił się baner o treści: Tęsknimy za Wami – przypomniała Christa Moritz z zarządu frankfurckiej spółki ARLE, która wspólnie z dr. Krzysztofem Wojciechowskim, dyrektorem Collegium Polonicum w Słubicach, byli gospodarzami dzisiejszej uroczystości.

ARLE, które współpracuje m.in. z seniorami ze Słubic i Frankfurtu (tuż przy moście łączącym nasze miasta prowadzi miejsce spotkań dla nich) właśnie w czasie pandemii, gdy mieszkańcy nie mieli okazji do spotkań, zainteresowało się historią krzeseł. Wtedy okazało się, że słubickie nie przetrwało. Frankfurtczycy, w ramach sąsiedzkiej współpracy, przy wsparciu Euroregionu Pro Europa Viadrina, zlecili więc wykonanie nowego krzesła.

Ma wysokość 1,8 metra, przypomina ławeczkę, powstało w warsztacie kształcenia zawodowego we Frankfurcie (UEAZ), a za materiał posłużyło piękne dębowe drewno.
Ponieważ trwa remont wałów przeciwpowodziowych i nie można go na razie ustawić nad samą Odrą, krzesło stanęło tymczasowo przy Collegium Polonicum. Siedząc na nim można nie tylko patrzeć na sąsiedni Frankfurt i Odrę, ale też odpocząć podczas spaceru po dwumieście.

– Bardzo dziękuję ARLE i frankfurckim seniorom za tę symboliczną ławeczkę, która stanęłą na razie tutaj, również w bardzo symbolicznym miejscu – mówił podczas dzisiejszej uroczystości burmistrz Mariusz Olejniczak.
W spotkaniu wziął też udział zastępca nadburmistrza Frankfurtu Claus Junghanns i artysta Eberhard Krueger, jeden z pomysłodawców krzeseł nad Odrą.