• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Koronawirus we Frankfurcie. W Świecku wprowadzono kontrole sanitarne

10 marca 2020r.

Z frankfurckiego ratusza otrzymaliśmy informację o pierwszym, potwierdzonym przypadku koronawirusa w tym mieście. Od wczoraj, m.in. na przejściu granicznym w Świecku, prowadzone są kontrole sanitarne.

Jak zapowiedział wczoraj w Świecku wojewoda lubuski Władysław Dajczak  będą sprawdzane wszystkie przejeżdżające tamtędy  busy i autokary  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wprowadzono zwężenie jezdni do jednego pasa ruchu i ograniczenie prędkości nawet do 20 km/h.

Taka czasowa organizacja ruchu obowiązuje na pięciu drogowych przejściach na granicy z Niemcami i Czechami: w Kołbaskowie na autostradzie A6, w Świecku na A2, Olszynie na DK18, Jędrzychowicach na A4 oraz w Gorzyczkach na A1. W tych właśnie miejscach przygotowano  specjalne strefy, gdzie odbywają się kontrole. Postawiono tam m.in. specjalne namioty do tymczasowej izolacji, a ubrani w kombinezony ochronne funkcjonariusze mierzą temperaturę pasażerów i kierowców.

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa to teraz priorytet. W Europie potwierdzono dotąd 12 tysięcy przypadków koronawirusa. W ubiegłym tygodniu pierwszy, potwierdzony przypadek stwierdzono w województwie lubuskim, wczoraj we Frankfurcie. Zarażona została mieszkająca w Berlinie pracownica personelu medycznego, która pracuje w klinice w Markendorfie.

– Klinika zareagowała bardzo szybko – informuje frankfurcki ratusz. – Wszyscy pacjenci i pracownicy kliniki są badani na obecność COVID19. Testy będą powtarzane co trzy dni. Wczoraj na 61 przebadanych osób, u 53 nie stwierdzono obecności koronawirusa, siedem testów nie dało jednoznacznej odpowiedzi i zostaną powtórzone.

Jednocześnie zapewniono, że podejmowane są wszystkie niezbędne środki ochronne, aby móc nadal prowadzić klinikę bez ograniczeń.

Ponieważ we Frankfurcie mieszka także wielu Polaków informujemy, że w przypadku objawów zarażenia koronawirusem zaleca się, żeby najpierw zadzwonić do lekarza ogólnego lub pod numerem 116 117.