Koronawirus? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez mieszkańców
W związku z ogłoszeniem przez rząd stanu epidemicznego z powodu zagrożenia koronawirusem przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania.
– Czy słubiczanie mogą przekraczać granicę?
– Tak, ale muszą się liczyć z tym, że chcąc wrócić do Polski będą musieli przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę w domu lub miejscu wskazanym przez wojewodę. Pieszo i na rowerze granicę można przekroczyć w Słubicach, samochodem w Świecku. Na kierunku wyjazdowym z Polski nie ma kontroli granicznych.
– Czy kwarantanna dotyczy także osób pracujących w Niemczech?
– Nie, te osoby nie będą musiały przechodzić kwarantanny podobnie jak kierowcy autobusów i busów. Jeśli jednak osobie pracującej w Niemczech będzie towarzyszył ktoś, kto nie jest tam zatrudniony, taka osoba musi się liczyć z obowiązkową kwarantanną.
– Jak ma wyglądać taka kwarantanna?
– Osoby, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem mogą odbyć kwarantannę w domu. Jeśli jednak nie mają tam warunków do odosobnienia wskazane im będzie inne miejsce. Osoby, które mają objawy zakażenia koronawirusem poddane zostaną kwarantannie w szpitalach.
– Czy uczniowie i studenci, którzy uczą się w Niemczech będą też obejmowani kwarantanną?
– Nie, traktowani są jak osoby zatrudnione w Niemczech.
– Czy słubiczanie, którzy leczą się we Frankfurcie, będą musieli też po powrocie do Polski poddać się kwarantannie?
– Rozporządzenie rządu tego nie wyjaśnia, Straż Graniczna czeka na odpowiedź w tej sprawie.
– Jakimi dokumentami muszą się okazać osoby, które chcą być zwolnione z kwarantanny w Polsce?
– Może to być zaświadczenie o zatrudnieniu w Niemczech lub umowa o pracę.
– Co to jest karta lokalizacyjna i kto musi ją wypełnić?
– Karta lokalizacyjna zawiera dane o osobie przekraczającej granicę i adres, pod którym będzie dostępna w Polsce. Karta lokalizacyjna jest dostępna na granicy, można ją jednak pobrać m.in. z naszej strony internetowej: www.slubice.pl. Warto to zrobić i z wypełnioną kartą zgłosić się na granicy. To skróci czas oczekiwania. Taką kartę musi wypełnić każda osoba przekraczająca granicę, także Polacy pracujący w Niemczech. Wszystkim osobom przekraczającym granicę badana jest też temperatura ciała.
– Czy wszyscy obcokrajowcy są objęci zakazem wjazdu do Polski?
– Nie. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
– Czy będzie kursował transgraniczny autobus 983?
– Nie, linia ta została czasowo zawieszona.
– A co z komunikacją miejską?
– W najbliższe dwa weekendy – sobota 21 marca i niedziela 22 marca, a także 28 i 29 marca zostają zawieszone kursy komunikacji miejskiej.
– Czy można osobiście komunikować się z Urzędem Miejskim i innymi jednostkami gminy?
– Nie, Urząd Miejski w Słubicach, Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Administracji Mieniem Komunalnym czy Zakład Usług Wodno-Ściekowych wprowadził kontakt telefoniczny, mailowy lub listowny. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możliwy jest kontakt z OPS. Szczegóły, numery telefonów i inne potrzebne dane do kontaktu znajdują się na stronie internetowej gminy: www.slubice.pl