• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Konsonans jest z nami od 20 lat!

21 stycznia 2020r.

– Dziękujemy za wzruszenia i emocje, których nam dostarczacie, za kultywowanie tradycji polskich pieśni ludowych, za dzielenie się muzyką, która łączy i zbliża ludzi – tymi słowami burmistrz Mariusz Olejniczak dziękował zespołowi Konsonans za 20 lat działalności.

– Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc. Władacie nim Państwo po mistrzowsku – podkreślił burmistrz podczas jubileuszu, który odbył się 18 stycznia w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury.

Publiczność zgromadzona na uroczystości mogła się o tym przekonać wielokrotnie oglądając występ jubilatów. Okazało się, że mocną stroną Konsonansu, który od 10 lat prowadzi Piotr Pakulski, jest nie tylko śpiew.  Niespodzianką był krótki spektakl, na motywach dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Jego pomysłodawcą i reżyserem  była prezes zespołu Kazimiera Chrzanowska.

W rolę  tytułowej Anieli Dulskiej wcieliła się Gabriela Konieczny, Felicjana Dulskiego zagrał Michał Dańkowski, ich syna Zbyszko – Mieczysław Antonowicz, córki:  Barbara Rutkowska i Zofia Witkowska, służącą była Halina Łysiak, a kuzynką  Zuzanna Komejsza. 

Niezapomniane biesiady

Aktorskie talenty członków zespołu są też widoczne podczas biesiad, których pomysłodawcą jest P. Pakulski. Organizowane od kilku lat, co roku mają inny charakter. – Mieliśmy biesiadę m. in. na żołnierską nutę, na góralską nutę, cygańską  czy żeglarską – wyliczała prowadzącą sobotnią galę Agnieszka Pakulska. – W tym roku czeka  nas biesiada na kowbojską nutę.  Taka różnorodność motywów przewodnich  powoduję, że występujące zespoły są zobowiązane  do przygotowania odpowiednich strojów i tematycznego repertuaru, a to z kolei sprawia, że każda biesiada jest wyjątkowa i niezapomniana – podkreśliła.

A. Pakulska przypomniała, że inicjatywa powstania zespołu Konsonans, zrodziła się w listopadzie 1999 roku,  a pierwszą dyrygentką była  Swietłana Doniec-Łysenko, która kierowała zespołem przez 10 lat.  To ona, wspólnie z ówczesną dyrektorką SMOKa Anną Ginter namówiła grupę dorosłych słubiczan do wspólnego muzykowania.

To oni piszą  muzyczną historię

Ostatnie 10 lat zespołu to muzyczna historia pisana przez P. Pakulskiego.  Od tego czasu zespół wykonuje utwory z akompaniamentem akordeonu i innych instrumentów. Towarzyszy mu Kapela Krzywo, która tworzą: Tomasz Makuchowski (gitara basowa), Andrzej Zełdok (perkusja), Roman Boryczka (gitara akustyczna), Jacek Faudyna (klarnet i saksofon) i Piotr Pakulski (akorden). Zespół Konsonans od początku swojej działalności jest związany ze Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury.

W jubileuszu Konsonansu wzięli udział bliscy i przyjaciele zespołu oraz przedstawiciele gminy: burmistrz Mariusz Olejniczak, jego zastępczyni Adriana Dydyna-Marycka, sekretarz Katarzyna Mintus-Trojan i przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński. Obecna była też kostrzyńska Kapela Tadka oraz zespół Lebensfreude z Frankfurtu nad Odrą i oczywiście pierwsza dyrygentka Konsonansu S. Doniec-Łysenko.