• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
    Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
    Czytaj więcej
  • Dzieci
    Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
    Czytaj więcej
Dzieci

Kiermasz zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 2 umożliwi zakup rzutnika do schronu, w którym uczą się dzieci z Szostki

2 marca 2023r.

W środę 1 marca uczniowie z SP nr 2 znów okazali serca potrzebującym. Podczas kiermaszu ciast zbierali środki na zakup rzutnika do schronu, w którym kontynuują naukę dzieci z Szostki – ukraińskiego miasta partnerskiego Słubic i Frankfurtu.

– Kiermasz, który dzisiaj przygotowaliśmy, jest związany z sytuacją w mieście Szostka, w mieście partnerskim Słubic. Po apelu jednego z uczniów tamtejszej szkoły, okazało się, że dzieci uczące się w schronie potrzebują wsparcia rzeczowego w postaci lampek biurkowych, rzutników czy agregatów prądotwórczych. Na tyle, na ile możliwości nasze, uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach i koło wolontariatu, wystarczają, zorganizowaliśmy kiermasz, żeby finansowo tę akcję wesprzeć – wyjaśnia pedagog szkolna Angelika Chustecka. 

Przypomnijmy – kilka dni temu w Szkole Podstawowej nr 2 w Słubicach odbyło się spotkanie dla uczniów klas trzecich, na którym odczytano list Vsevoloda Osypova, ucznia 2 klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w ukraińskiej Szostce.

– Z powodu wojny chodzimy teraz do szkoły tylko trzy razy w tygodniu, ale czasami nauka nie odbywa się z powodu zagrożenia ostrzałem. W szkole mamy bardzo ładny schron przeciwbombowy. Kiedy mamy nalot, nauczyciel szybko zabiera nas do piwnicy. Żeby nie było nam zimno, rodzice uszyli poduszki na krzesła i pomalowali ściany na jasno, żeby nie było tak strasznie. (…) prace domowe najczęściej trzeba odrabiać bez światła, więc używam różnych latarek. Telefon podłączam do powerbanku, jeśli jest rozładowany, i sprawdzam, co jest zadane. Podczas nalotu chowam się w korytarzu i tam się uczę. A kiedy nalot ustaje – jestem bardzo szczęśliwy – opowiadał  Vsevolod w pisemnym wywiadzie przeprowadzonym przez Olenę Kravchenko, córkę burmistrzyni Szostki.

Po spotkaniu z panią Beatą Bielecką z Urzędu Miejskiego oraz Martą Rusek ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, wychowawcy klas postanowili także wspólnie z uczniami przygotować laurki dla dzieci ze szkoły z ogarniętej wojną Szostki, tak by każde z nich otrzymało pozdrowienia ze Słubic.

– Dodatkowo, poza kiermaszem ciast, do piątku 3 marca trwa zbiórka słodyczy, które razem z innymi rzeczami pojadą do Szostki w transporcie planowanym w pierwszej połowie marca – dodaje Angelika Chustecka. 

Podczas szkolnego kiermaszu w Szkole Podstawowej nr 2 zebrano ponad 2 tys. złotych. Zachęcamy także do przyłączenia się do akcji prowadzonej przez Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji i do wpłacania darowizn na zakup potrzebnych rzeczy dla mieszkańców Szostki.

Darowizny można wpłacać na następujące konta:
Fundacja na rzecz Collegium Polonicum (wpłata w PLN)
77 1090 1115 0000 0001 5234 1164
IBAN PL77 1090 1115 0000 0001 5234 1164
BIC: WBKPPLPP
Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe – Szostka

Osoby, które chcą otrzymać zaświadczenie o darowiźnie, proszone są o kontakt: sekretariat@fundacjacp.org

Stadt Frankfurt (Oder) (wpłata w EUR)
IBAN: DE42 1705 5050 1700 1004 98
BIC: WELADED1LOS
Verwendungszweck: Spende Schostka

Osoby, które chcą otrzymać zaświadczenie o darowiźnie, proszone są o kontakt: kooperationszentrum@frankfurt-oder.de

Dziękujemy za każdą pomoc!