• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

Jeździsz do Niemiec? Przeczytaj!

1 grudnia 2020r.

30 listopada 2020 opublikowano najnowsze brandenburskie rozporządzenie w sprawie środków zabiegającym rozprzestrzenianiu się wirusa Sars-CoV-2. Będzie obowiązywało do 21 grudnia.

Co ważne to rozporządzenie nie wpływa na zasady przekraczania granicy te pozostają bez zmian (np. pobyt do 24 h bez kwarantanny, bez testu i w dowolnym celu jest nadal dopuszczalny).

Zaktualizowane rozporządzenie znajduje się pod adresem: https://www.landesrecht.brandenburg.de/dislservice/disl/dokumente/8913/dokument/14493

Do Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które obsługuje, w języku polskim, infolinię Corona Hotline dzwoni wiele osób, które pytają o przepisy odnośnie wspólnych przejazdów prywatnym samochodem przez osoby z więcej niż dwóch gospodarstw domowych. Dlatego wyjaśniamy:

1)            rozporządzenie w Brandenburgii nie reguluje wprost wspólnych przejazdów samochodami prywatnymi i nie przewiduje bezpośrednio takiego zakazu ale

2)            zakazy dotyczące wspólnego przebywania osób z więcej niż dwóch gospodarstw domowych obowiązują zarówno w przestrzeni publicznej (§ 4 ust. 1 ) jak i w przestrzeni prywatnej (§ 7 ust. 5 rozporządzenia).

Biorąc pod uwagę cel rozporządzenia, jakim jest maksymalne ograniczanie kontaktów międzyludzkich, sugerujemy więc, aby raczej starać się unikać wspólnych podróży samochodami prywatnymi w ilości osób przekraczających dwa gospodarstwa domowe.

Autobusy i inne środki transportu zbiorowego, taksówki i przewozy szkolne podlegają odrębnym regulacjom (§ 15).

Informację przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji.