• Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
 • 33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic Gmina
  33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic
  Czytaj więcej
Gmina

Jak gmina Słubice wspiera działania lokalne? X Forum Organizacji Pozarządowych

14 listopada 2022r.

Poprawa jakości życia społeczności lokalnej – to główny cel organizacji pozarządowych współpracujących z gminą, o którym rozmawiano w kontekście ostatnich 10 lat na spotkaniu jubileuszowym.

X Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się 9 listopada w Collegium Polonicum, otworzyło przestrzeń do tworzenia podsumowań.

426 – to liczba zrealizowanych zadań publicznych w ostatniej dekadzie, które mogły zaistnieć m.in. dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Słubice. Najwięcej było ich w 2021 roku, bo aż 57. Kwota dofinansowania przekazanego dla organizacji pozarządowych wyniosła wtedy 700 tys. złotych. W tym roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy wynoszącemu 780 tys. zł, zrealizowano 51 zadań publicznych.

Każdego roku kwoty przekazywane na działalność organizacji pozarządowych są coraz wyższe. Łączna roczna kwota dofinansowania z budżetu gminy wynosiła w latach 2012-2016 od 255 tys. zł (w 2012 roku) do 388 tys. 400 zł (w roku 2016). W 2017 roku dofinansowanie to wzrosło do niemal 601 tys. zł, by w 2022 roku wynosić 780 tys. złotych.

Warto też wspomnieć o inicjatywach lokalnych zrealizowanych dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy, których w latach 2015-2022 było łącznie 50. Kwoty przekazane na rzecz działań organizacji pozarządowych oraz grup inicjatyw w tym czasie wynosiły rocznie od 49 tys. 950 zł do 67 tys. 479 złotych.

Dzięki tym środkom mieszkańcy gminy Słubice mogli wspólnie zadziałać na rzecz społeczności lokalnej m.in. w obszarach remontów, edukacji, kultury fizycznej, turystyki, porządku publicznego czy ochrony środowiska.

W X Forum Organizacji Pozarządowych wzięli udział najbardziej aktywni działacze społeczni z naszej gminy i okolic, w tym prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum Magdalena Tokarska, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, prezes stowarzyszenia Po PROstu Joanna Sierżant, sekretarz gminy Cybinka Sebastian Łukaszewicz, prezeska Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO Eugenia Niedźwiedzka, założyciel stowarzyszenia West Noise Zbigniew Gałązka, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Słubickiej, Stowarzyszenia Osób Niedosłyszących i Głuchych “Echo”, TWK Słubice, Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej Regionu Nadodrzańskiego, Lubuskiego Klubu Sportowego LUBUSZ, Fundacji EDUEKO, Słubickie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet i wiele innych osób, które biorą czynny udział w życiu naszej gminy.

Gościem spotkania był ekspert Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce Tomasz Schimanek, który rozmawiał z uczestnikami spotkania o tym, na czym polega dobra współpraca przedstawicieli świata biznesu z organizacjami pozarządowymi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w X Forum Organizacji Pozarządowych. Mamy nadzieję, że w tak mocnym składzie spotkamy się również za rok.