• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Gmina zadbała o pomnik przyrody

27 lipca 2022r.

Specjalistyczna firma wynajęta przez gminę przeprowadza dziś zabieg napowietrzenia systemu korzeniowego dębu szypułkowego przy ul. Wodnej. To efekt przeprowadzonej wcześniej ekspertyzy dendrologicznej drzewa, które jest pomnikiem przyrody.

Jesienią ubiegłego roku, na zlecenie gminy Słubice, drzewo zostało gruntownie przebadane przez dendrologów, a wynik ich pracy potwierdził konieczność poprawy stanu fitosanitarnego oraz statyki drzewa. Kolejnym krokiem, który zrobiła gmina, było więc zlecenie zabiegu napowietrzenia systemu korzeniowego dębu. Dzięki temu zabiegowi poprawią się życiowe funkcje drzewa i wzmocnione zostaną korzenie.

Fachowcy z firmy Timber Marcin Tupalski wykonują dziś aerację otoczenia drzewa na głębokość około 30 cm (strefa największego zagęszczenia korzeni) oraz punktowo w siatce, co 50 cm, na głębokości około 1 metra. Ma to pomóc chronić drzewo.

Znajduje się ono na prywatnej działce, gdzie trwa budowa. Prace te spowodowały zagęszczenie ziemi, a to stanowi zagrożenie dla drzewa. Dlatego gmina zleciła rozluźnienie gruntu, przez co poprawi się napowietrzenie korzeni.

23 metrowy dąb szypułkowy – Quercus robur, który rośnie na działce 697/35, przy ulicy Wodnej, którego obwód pnia, na wysokości 130 cm, wynosi 452cm, został uznany w 1989 roku, za pomnik przyrody i wpisany do Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) pod kodem PL.ZIPOP.1393.PP.0805053.703.