• 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
 • Fot. Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, festiwal transVOCALE Gmina
  transVOCALE? Zaczynamy odliczanie!
  Czytaj więcej
 • Fot. Lesly Juarez on Unsplash Gmina
  Jak radzić sobie z trudnymi emocjami? Bezpłatne warsztaty Mindfulness
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Tylko do końca listopada można składać wnioski o „300 plus”
  Czytaj więcej
 • 33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic Gmina
  33. Narodowe Biegi Uliczne o Puchar Słubic
  Czytaj więcej
Gmina

Gmina zadbała o pomnik przyrody

27 lipca 2022r.

Specjalistyczna firma wynajęta przez gminę przeprowadza dziś zabieg napowietrzenia systemu korzeniowego dębu szypułkowego przy ul. Wodnej. To efekt przeprowadzonej wcześniej ekspertyzy dendrologicznej drzewa, które jest pomnikiem przyrody.

Jesienią ubiegłego roku, na zlecenie gminy Słubice, drzewo zostało gruntownie przebadane przez dendrologów, a wynik ich pracy potwierdził konieczność poprawy stanu fitosanitarnego oraz statyki drzewa. Kolejnym krokiem, który zrobiła gmina, było więc zlecenie zabiegu napowietrzenia systemu korzeniowego dębu. Dzięki temu zabiegowi poprawią się życiowe funkcje drzewa i wzmocnione zostaną korzenie.

Fachowcy z firmy Timber Marcin Tupalski wykonują dziś aerację otoczenia drzewa na głębokość około 30 cm (strefa największego zagęszczenia korzeni) oraz punktowo w siatce, co 50 cm, na głębokości około 1 metra. Ma to pomóc chronić drzewo.

Znajduje się ono na prywatnej działce, gdzie trwa budowa. Prace te spowodowały zagęszczenie ziemi, a to stanowi zagrożenie dla drzewa. Dlatego gmina zleciła rozluźnienie gruntu, przez co poprawi się napowietrzenie korzeni.

23 metrowy dąb szypułkowy – Quercus robur, który rośnie na działce 697/35, przy ulicy Wodnej, którego obwód pnia, na wysokości 130 cm, wynosi 452cm, został uznany w 1989 roku, za pomnik przyrody i wpisany do Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) pod kodem PL.ZIPOP.1393.PP.0805053.703.