• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Gmina staje przed trudną decyzją w sprawie opłat za śmieci. Chcemy poznać zdanie mieszkańców

5 października 2021r.

Zapraszamy na spotkanie w tej sprawie, we wtorek, 19 października o 17.00, do Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Z powodu pandemii prosimy o zgłoszenia drogą mailową lub telefonicznie.

Jak już informowaliśmy, gmina przymierza się do wprowadzenia nowych stawek opłat za wywóz śmieci i wyboru metody ich naliczania. Jest to spowodowane dużym wzrostem cen związanych z obowiązkową segregacją odpadów komunalnych i ich odbiorem.

Obowiązek segregacji wprowadził rząd. Od stycznia 2021 roku trzeba dzielić śmieci na 5 frakcji. Po pierwszym roku funkcjonowania systemu, okazało się, że w całej Polsce gminy stają przed koniecznością wprowadzenia zmian w opłatach, bo zostały one niedoszacowane. W przypadku naszej gminy wygląda to tak: obecnie łączne dochody z opłat za odpady wynoszą ponad 5,7 mln zł, natomiast prognozowane koszty systemu w 2021 roku szacowane są na blisko 8,7 mln zł. Ten niedobór trzeba pokryć.

W jaki sposób? O tym, kolejny już raz (pierwsze spotkanie było w połowie września), będziemy dyskutować z mieszkańcami. W spotkaniu wezmą udział m.in. pracownicy Urzędu Miejskiego w Słubicach na czele z burmistrzem Mariuszem Olejniczakiem, przedstawiciele Rady Miejskiej w Słubicach, a także prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Smoleński i prezes Zakładu Usług Wodno-Ściekowych Kazimierz Góra.

Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w dyskusji. Chętnych do udziału w spotkaniu prosimy o rejestrację ponieważ ze względu na pandemie COVID-19 mamy ograniczone możliwości. Zgłoszenia przyjmuje Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka, tel. 602 184 281 lub 95 737 20 21, mail: beata.bielecka@slubice.pl

Poniżej wady i zalety możliwych wariantów naliczania opłat za śmieci.