• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Gmina pomaga pszczelarzom zwiększać populację tych pożytecznych owadów

21 maja 2021r.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Nasza gmina także włącza się w działania na rzecz zwiększania populacji pszczół. Właśnie finalizujemy umowę z Nadodrzańskim Zrzeszeniem Pszczelarzy, któremu przyznaliśmy 2,5 tys. zł dotacji na zakup 53 matek pszczelich.

Dzięki temu zwiększy się liczba pasiek w naszym regionie.

Nadodrzańskie Zrzeszenie Pszczelarzy wystartowało w ogłoszonym przez gminę konkursie, którego celem jest podejmowanie różnorodnych działań na rzecz ekologii, ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego. Stowarzyszenie to zajmuje się hodowlą matek pszczelich, a robią to mistrzowie z wieloletnim doświadczeniem. Często są to jednak osoby starsze, które mają nieduże emerytury. – Mimo to całe swoje serce i życie poświęcają dla tych małych, a jakże pożytecznych stworzeń – uzasadniało swoją prośbę o finansowe wsparcie NZP. Jak tłumaczyli, każda nowa pasieka zwiększa populację pszczół miodnych, utrzymanie procesów ekologicznych i stabilności ekosystemów, wpływa na podniesienie plonów rolnych.

Korzyści jest dużo więcej, a Światowy Dzień Pszczół o tym przypomina. Został on ustanowiony w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Święto pokrywa się z dniem urodzin (20 maja 1734 roku) Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. Celem Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie.

W ostatnich latach następuje niestety zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie – nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, coraz większe zanieczyszczenie środowiska i niekorzystne zmiany klimatu. Według badań statystycznych, spożycie miodu w Polsce wynosi średnio około 0,4 kg rocznie na 1 mieszkańca. To zdecydowanie za mało – twierdzą specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i jako przykład podają sąsiednie Niemcy, gdzie ten wskaźnik wynosi prawie 3-krotnie więcej.