• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Gmina pokazała jak można oszczędzać na wodzie i prądzie

29 stycznia 2020r.

Gmina Słubice, jako jedna  z pierwszych w Polsce, wprowadziła innowacyjny system, który obniżył koszty poboru wody i prądu w lokalach socjalnych i na targowisku. Dziś swoimi doświadczeniami podzieliliśmy się z przedstawicielami kilku samorządów.

Podczas spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim, mowa była przede wszystkim o korzyściach płynących z zastosowania, w różnego rodzaju obiektach gminnych, tzw. przedpłatowego systemu poboru zimnej i ciepłej wody oraz energii elektrycznej. – Słubice jako jedna z pierwszych gmin w Polsce zdecydowały się na takie rozwiązanie i absolutnie tego nie żałujemy – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak.

Dyrektor Zakładu Administracji Mieniem Komunalnym w Słubicach Krzysztof Radkiewicz podkreślił, że wprowadzenie systemu przyniosło oczekiwane oszczędności. – W budynku socjalnym zużycie energii, w 2019 roku w porównaniu do roku 2017, spadło o ponad 61 proc., a wody o ponad 21 proc. Przybliżone łączne oszczędności, od chwili uruchomienia  systemu, we wrześniu 2018 roku do końca ub. roku, to ponad 21 tys. złotych – mówił szef ZAMKu. Biorąc pod uwagę fakt, że system kosztował blisko 48 tys. zł, to w ciągu 16 miesięcy zamortyzował się w ponad 43 procentach.

– Stosujemy ten system zarówno na targowisku miejskim przy ul. Kopernika, gdzie prowadzący działalność handlowcy mają dostęp do zimnej wody jak i w budynku socjalnym przy ul. Jagiellończyka 4, w którym najemcy mogą korzystać z ciepłej wody do mycia i energii elektrycznej używanej do zasilania kuchenek zamontowanych w kuchniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania – informował K. Radkiewicz.

W dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez ZAMK i  firmę AMPS z Kielc, producenta systemów przedpłatowych, z których korzysta gmina, wzięli udział m.in. prezydent Starachowic Marek Materek, prezes Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu Tomasz Lewandowski,  dyrektorka Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu Marzena Wojterska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Zielonej Górze Rafał Bukowski, prezes firmy AMPS Piotr Siwa oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach Grzegorz Cholewczyński.