• Gmina
  Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8.00 do 16.00
  Czytaj więcej
 • Stypendyści gminy Gmina
  Do tych uzdolnionych uczniów powędrowały nagrody i stypendia burmistrza
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Blisko 1,6 mln zł na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Gmina dostanie blisko 2 mln zł na przebudowę ul. Witosa
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, że do do końca sierpnia Urząd Miejski w Słubicach jest otwarty od 7.00 do 15.00
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Miejskie Święto Hanzy? Bawimy się dalej!
  Czytaj więcej
 • Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Gdańsk i Brema uhonorowane 20. Nagrodą Viadriny

6 października 2021r.

Podczas wczorajszej gali na Uniwersytecie Europejskim Viadrina, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz dr Andreas Bovenschulte, burmistrz Bremy, dołączyli do grona osobistości, które przyczyniają się do polsko-niemieckiego pojednania.

 

– Gdańsk i Brema napisały jedną z najpiękniejszych opowieści polsko-niemieckich. Jest to opowieść o budowaniu dialogu w czasach monologów, o praktykowaniu przyjaźni na przekór rekomendowanej niechęci i o tworzeniu takiego „My”, które nie potrzebuje odrzucenia Innych – powiedział w swojej laudacji dr Marek Prawda, były Ambasador Polski w Niemczech. Podkreślił też znaczenie partnerstw miast w obliczu napiętych stosunków między rządami: – Jest w nich energia proeuropejska, którą w zbyt małym stopniu wykorzystujemy na rzecz stosunków dwustronnych. Pozostawienie w tej sytuacji samorządów i społeczeństwa obywatelskiego na uboczu oznaczałoby, że nie tylko gubimy istotną część proeuropejskiego potencjału relacji dwustronnych, lecz utrwalamy jego marginalizację.

M. Prawda podkreślił też, że Unia Europejska pilnie szuka dziś tlenu, inspiracji i szerszego horyzontu tożsamości, a także odpowiedzialności w szerszym planie poza granicami kontynentu. . Dodał, że wiele impulsów mogłaby zaczerpnąć z dorobku byłego burmistrza Bremy Hansa Koschnicka, który stał się ikoną niemieckiej polityki odprężenia i wiercenia dziur w murze, który dzielił Wschód i Zachód.
– Wiele lat później gdy H. Koschnick odbierał honorowe obywatelstwo Gdańska powiedział: -Stosunki między władzami miast mogą być obciążone, ale więzi między ludźmi wytrzymały wszystkie biurze i ataki – przytoczył te słowa M. Prawda.

Aleksandra Dulkiewicz nie kryła dumy, że Gdańsk i Brema systematycznie otwierały żelazną kurtynę, która dzieliła Europę.
– Mam nieodparte wrażenie, że i dziś przypada nam w udziale rola awangardy, obowiązek dawania dobrego przykładu i promowania wysokich standardów licząc na to, że podążą za nami również rządzący państwami – mówiła.
Przypomniała też, że partnerstwo Gdańska i Bremy, które świętuje w tym roku 45-lecie, było pierwszym w historii partnerstwem miasta zachodnioniemieckiego z polskim. Ogromne znaczenie odgrywała w nim od początku praworządność, solidarność i wspólne wartości europejskie.

W swoim przemówieniu burmistrz Bremy dr Andreas Bovenschulte podkreślił znaczenie byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany w styczniu 2019 roku: – Ta nagroda jest hołdem dla jego pracy – giganta, na którego ramionach stoimy. Za te słowa dziękował m.in. brat zamordowanego prezydenta Gdańska, poseł Piotr Adamowicz, obecny na uroczystości.

Włodarzom Gdańska i Bremy serdecznie pogratulował też burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak. – Współpraca miasta Gdańsk z miastem Brema to już 45 lat dialogu polsko-niemieckiego, który jest oparty na poszanowaniu wolności, demokracji i wartości. Otwartość, pasja, determinacja i wizjonerski sposób prowadzenia polityki to otwarta droga do rozwoju – podkreślił.

Nagrodę Towarzyszącą otrzymała w tym roku Orkiestra Uniwersytecka Viaphoniker e. V.

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: noblista Günter Grass (2001), Adam Michnik (2000), Adam Krzemiński (2006), premier Tadeusz Mazowiecki (2009), Krzysztof Penderecki (2011), Hans-Dietrich Genscher (2012) oraz Agnieszka Holland (2019).