• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej

Frankfurt nad Odrą

Frankfurt nad Odrą, miasto liczące blisko 60 tys. mieszkańców, leży w kraju związkowym Brandenburgia. Prawa miejskie uzyskał w 1253 r. W XIV i XV wieku miasto było aktywnym członkiem Związku Hanzy. Dzięki temu już w średniowieczu kwitł tu handel winem, miodem, śledziami i drogocennymi towarami, które przeładowywane były w nadodrzańskim porcie. Związek Hanzeatycki jednoczył około 200 miast europejskich. Nie była to jedynie organizacja handlowa. Liga Hanzeatycka upowszechniała idee samorządu miejskiego, solidarności społecznej, akcentowała potrzebę wzajemnej pomocy.  Te zasady przejął założony w 1980 roku związek Nowej Hanzy, która skupia 176 miast z regionu Morza Bałtyckiego i opiera się na wartościach i doświadczeniach Ligi Hanzeatyckiej dążącej do rozwoju społecznej, ekonomicznej i kulturalnej jedności Europy.  Frankfurt i Słubice nawiązując do swoich hanzeatyckich korzeni organizują, co roku w lipcu, Miejskie Święto Hanzy. Jest to największa impreza transgraniczna na polsko-niemieckim pograniczu.

Frankfurt to miasto uniwersyteckie. Alma Mater Viadrina została otwarta w 1506 roku. Studiowali tu m.in. pisarz i humanista Ulrich von Hutten, kompozytor Carl Philipp Emanuel Bach (w dawnym kościele klasztoru Franciszkanów znajduje się dziś hala koncertowa nosząca jego imię), przyrodnik i podróżnik Aleksander von Humboldt, filozof Wilhelm von Humboldt i kompozytor Michael Praetorius.  W 1811 roku Viadrinę przeniesiono do Wrocławia. Wróciła do Frankfurtu w 1991 roku, stawiając bardzo mocno na współpracę z Polską. Doprowadziło to do powstania, w 1998 roku w Słubicach, Collegium Polonicum  – wspólnej placówki dydaktyczno- naukowej Uniwersytetu Europejskiego “Viadrina”  i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Frankfurt to także miasto Kleista. Tak jak Augsburg chwali się Brechtem,  Bayreuth Wagnerem, tak Frankfurt chwali się Heinrichem von Kleistem, który był jednym z najważniejszych dramaturgów ruchu romantycznego. Spędził we Frankfurcie dzieciństwo i młodość. Przez kilka semestrów studiował na Viadrinie. Stworzył m.in. głośnego “Księcia Homburga” i ” Rozbity dzban”, sztuki wystawiane do dziś chętnie przez teatry na całym świecie. W 1969 roku, w budynku dawnej frankfurckiej szkoły garnizonowej, wybudowanej w 1777 roku, powstało jedyne na świecie Muzeum Kleista. Wybrano ten budynek, bo dom rodzinny pisarza się nie zachował. Jego imieniem nazwano też  centrum kultury (Forum Kleista) wybudowane po zjednoczeniu Niemiec.

Frankfurt posiada także interesujące zabytki. Wśród nich jest m.in. gotycki kościół Najświętszej Marii Panny, w którym znajdują się unikatowe witraże przedstawiające sceny biblijne i motyw Antychrysta. Mają swoją ciekawą historię. Zostały skradzione w czasie wojny przez Rosjan, znaleziono je na początkach lat 90. w piwnicach petersburskiego Ermitażu. W  2002 roku wróciły do miasta. Obok kościoła Mariackiego stoi frankfurcki ratusz, jeden z największych i najstarszych utrzymanych średniowiecznych ratuszy w Niemczech. Jego południową ścianę szczytową zdobi, od XV wieku, pozłacany śledź, który symbolizuje ówczesne szerokie kontakty Frankfurtu nad Odrą z innymi państwami hanzeatyckimi, szczególnie w handlu rybami. W ratuszu mieści się nie tylko administracja miasta, ale też Muzeum Młodej Sztuki.  Wartym odwiedzenia miejscem jest też były Kościół Franciszkanów, w którym znajduje się dziś hala koncertowa im. C.P.E. Bacha.

Słubice współpracują z Frankfurtem od lat 50. Pierwsza umowa dotyczyła wspólnej pomocy przeciwpowodziowej. Z upływem czasu współpraca rozwinęła się na wiele innych obszarów życia.

Strona internetowa miasta: www.frankfurt-oder.de


Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00. USC i EL wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu wizyty

 • ewidencja ludności i dowodów osobistych  tel.  95 737 2071,
 • sprawy z zakresu usc
  tel. 95 737 2088 / 95 737 2089
 • umawiania wizyt w celu nadania statusu UKR nr 95/737 2071

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ