• Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Europa gości w Dwumieście – zapraszamy na Forum Miast Europejskich

21 kwietnia 2022r.

Od 8 do 10 maja, z okazji Dnia Europy, we Frankfurcie nad Odrą i Słubicach, odbędzie się Forum Miast Europejskich – Ambiwalencje transformacji – Jak rozwijają się ludzie i społeczeństwa w wyniku zmian i rozłamów?

Organizatorami są miasta Frankfurt i Słubice oraz Uniwersytet Europejski Viadrina.

Będzie to największa jak dotąd impreza wspierająca kandydaturę Frankfurtu nad Odrą na lokalizację „Przyszłego Centrum Transformacji Europejskiej i Jedności Niemiec”. Spodziewamy się, że udział w Forum Miast Europejskich weźmie ok. 200 uczestników z Dwumiasta i regionu po obu stronach Odry, a także około 50 gości z połowy Europy, w tym z Gorycji (Włochy), Nowej Goricy (Słowenia), Valki (Łotwa), Valgi i Narwy (Estonia), Imatry (Finlandia), Vratzy (Bułgaria) oraz Gorzowa, Cieszyna i Zgorzelca.

– Dzięki naszemu forum realizujemy w formie projektu pilotażowego trzy filary planowanego przez rząd federalny Centrum Przyszłości – wyjaśnia nadburmistrz Frankfurtu René Wilke. – Do panelu „Dialog świata nauki i społeczeństwa” zaprosiliśmy naukowców, aby wspólnie z nami omówili ekonomiczne, społeczne i polityczne aspekty przemian ostatnich dziesięcioleci. W ten sposób w pierwszym dniu przyjmiemy perspektywę niemiecko-niemiecką, a w drugim – europejską- dodaje.

Julia von Blumenthal, rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, przedstawi panel „Dialog obywatelski.  W tej części będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi z różnych części Europy o ich osobistych doświadczeniach i perspektywach. Jakie polityczne i społeczne zmiany miały największy wpływ na nasze życie? Na ile miały one wpływ, na to jacy dzisiaj jesteśmy, co z tym zrobiliśmy?

Zarówno w ramach dialogu naukowego, jak i społecznego, po przeanalizowaniu procesów transformacji, które już się dokonały, jak również tych, które zachodzą obecnie, dyskutować będziemy o wyzwaniach na przyszłość. Jeden z tematów brzmi: „Transformację można kształtować: Nasze obawy i plany wobec kolejnego przełomu”. Jedno z pytań końcowych brzmi: „(Dwu-)Miasto przyszłości: W jaki sposób osoby odwiedzające w 2030 r. Centrum Przyszłości będą mogły stwierdzić, że obywatele miasta wykorzystali szanse związane z przełomem społecznym?“

Zadaniem trzeciego filaru Centrum Transformacji ma być artystyczna interpretacja przemian w przeszłości i przyszłości. – Dlatego – mówi burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak – do programu forum włączyliśmy wystawy, m.in. na temat rozwoju tak różnych miast jak Berlin, Nikozja, Mostar i Belfast, a także ramowy program kulturalny pod hasłem „Odkrywanie Dwumiasta”.

W Kleist Forum wystąpią: NM Dance Company z Nowej Goricy w Słowenii ze spektaklem “DE-SET”, pochodząca z Ukrainy piosenkarka Roksana Vikaluk z pieśniami „The Nightingale’s Tale” oraz zespół muzyczny Kleist Forum i Słubickiego Ośrodka Kultury SMOK z fragmentami programu „A mury runą – transformacje na granicy”.

Program kulturalny w Forum Kleista oraz w różnych miejscach w Dwumieście jest bezpłatny także dla gości, którzy nie uczestniczą w Forum. Bilety są dostępne w biurach przedsprzedaży. Prosimy o zgłaszanie udziału w Forum do 29 kwietnia.

Forum Miast Europejskich w Dwumieście Frankfurt nad Odrą i Słubicach jest objęte patronatem Annaleny Baerbock, Federalnej Minister Spraw Zagranicznych i posłanki do Bundestagu z Brandenburgii oraz dr Dietmara Woidke, Premiera Kraju Związkowego Brandenburgia. Projekt jest finansowany przez miasto Frankfurt nad Odrą i Uniwersytet Europejski Viadrina oraz wspierany przez fundusze Lotto Kraju Związkowego Brandenburgia.

Więcej informacji można znaleźć w załączonym programie.

Fot. „de-set1, 2 i 3”:
Urška Boljkovac, MN Dance Company, Nova Gorica

Załączniki

Program Forum
664.80 KB