• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Dziś obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja 2022r.

27 maja to ważna data w polskim kalendarzu. Upamiętnia pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast, do których doszło 27 maja 1990 roku. W 10. rocznicę tych wyborów Sejm RP ustanowił Dzień Samorządu Terytorialnego.


-Reforma samorządowa to bez wątpienia jedna z najbardziej udanych reform w naszym kraju. Doprowadziła do decentralizacji państwa i oddania części władzy w ręce mieszkańców. To wyzwoliło chęć działania na rzecz lokalnej społeczności i doprowadziło do powstania społeczeństwa obywatelskiego- mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. – Samorządność lokalna jest bez wątpienia wielkim osiągnięciem demokratycznej transformacji Polski. Po 1990 roku mieliśmy do czynienia z nieprawdopodobnym rozwojem samorządności. To gminy i osoby zaangażowane w ich rozwój wzięły na swoje barki wysiłek inwestycji publicznych, to samorządy otworzyły się na organizacje pozarządowe – podkreśla burmistrz.

– Wszystkim osobom, które współtworzyły i współtworzą samorząd składam najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z budowania swoich małych ojczyzn. Życzenia i podziękowania kieruję zarówno do pracowników jednostek samorządu terytorialnego, jak także radnych i sołtysów oraz wszystkich osób przyczyniających się do propagowania idei samorządności -mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.