• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Dyplom Europejski dla naszego Dwumiasta

8 października 2021r.

Pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji uhonorowani zostali, 7 października 2021 r. w Poczdamie, Dyplomem Europejskim nadawanym przez rząd Brandenburgii.
Z rąk Minister ds. Europy i Finansów Katrin Lange, wyróżnienie to odebrali: Natalia Majchrzak, dr Magdalena Brzeskot, Marta Rusek i dr Marcin Krzymuski. Zostało ono przyznane za szczególne zasługi dla współpracy polsko-niemieckiej podczas pandemii.

– W tej nadzwyczajnej sytuacji kryzysowej czworo pracowników polskojęzycznej infolinii miasta Frankfurt nad Odrą wyróżniło się nadzwyczajnym zaangażowaniem, wykraczającym daleko poza normalne godziny pracy. Byli kompetentni, wykazywali się opanowaniem i empatią, a wszystko to w sytuacji, w której sami byli poszkodowani jako pracownicy transgraniczni i członkowie polsko-niemieckich rodzin – brzmi uzasadnienie rządu Brandenburgii.
Co ważne infolinia nadal działa, do dziś pracownicy Centrum odebrali ponad 3 tys. telefonów i odpowiedzieli na ponad 500 maili, nie tylko z Dwumiasta Frankfurt nad Odrą – Słubice, ale także z całego regionu przygranicznego oraz wielu innych krajów europejskich.

Ponieważ, z powodu pandemii, Dyplomów Europejskich nie można było wręczyć w ubiegłym roku, we wczorajszej uroczystości wzięli też udział zdobywcy wyróżnień za rok 2020. Byli wśród nich: Maria Jaworska, dyrektorka słubickiego liceum ogólnokształcącego i Torsten Kleefeld, dyrektor Gimnazjum Karla Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą. Wiosną 2020 roku oboje, przez wiele tygodni, osobiście pracowali nad tym, żeby 40 polskich uczniów chodzących do szkoły we Frankfurcie, mogło przekroczyć granicę, mimo jej zamknięcia. Młodzież została wówczas zakwaterowana po stronie frankfurckiej dzięki czemu mogła uczęszczać na zajęcia.

Nagrodę za 2020 rok otrzymali również: Prokurator Rejonowa w Słubicach Małgorzata Fila oraz Stowarzyszenie transvocale e.V, które reprezentował m.in. Tomasz Stefański.