• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Dwumiasto kolejny raz nagrodzone za współpracę

5 października 2021r.

1 października 2021 r., w ratuszu w Lipsku, odbyła się uroczystość nadania nagrody Fundacji Carla i Annelise Goedeler samorządom, które służą rozwojowi pokojowej współpracy w Europie. W tym roku współpracę oceniano przez pryzmat działań w czasie pandemii.

Nagrody główne powędrowały do miasta Essen, które w czasie pandemii COVID-19 wspierało swoich partnerów z Mongolii i Chile oraz Euroregionu Pomerania. W ramach Funduszu Małych Projektów uruchomił uproszczoną procedurę naboru projektów polsko-niemieckich.

Słubice i Frankfurt nad Odrą otrzymały nagrodę specjalną kuratorium fundacji za współdziałanie w czasie, gdy z powodu pandemii, zamknięto granicę. Wspólnie uruchomiliśmy wtedy infolinię dla Polaków i Niemców, m.in. dla osób dojeżdżających do pracy za granicą, podjęliśmy działania na rzecz polskich uczniów chodzących do szkół we Frankfurcie, a burmistrzowie Słubic i Frankfurtu: Mariusz Olejniczak i René Wilke wymieniali się informacjami, ważnymi dla mieszkańców, podczas cyklicznych wideokonferencji.

– Jestem dumny, że po raz drugi, działania podejmowane wspólnie przez Frankfurt nad Odrą i Słubice, zostały tak wysoko ocenione i wyróżnione – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Przypomina, że w 2018 roku Dwumiasto dostało główną nagrodę za współpracę miast na płaszczyźnie administracji . Słubice i Frankfurt nad Odrą wyróżniono wówczas za istniejące od 1975 r., transgraniczne partnerstwo, które przynosi korzyści obu miastom.

Nagroda, przyznawana co roku przez Fundację, miasto Lipsk i Instytut na rzecz Sektora Publicznego, jest związana z osobą nadburmistrza Lipska Carla Goerdelera, który w latach 30. sprzeciwiał się działaniom nazistów.