• Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Dwumiasta na pograniczu mają potencjał. Jak dalej współpracować?

15 czerwca 2021r.

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą Rene Wilke zaprosili do dwumiasta przedstawicieli gmin leżących po obu stronach Odry i Nysy, żeby rozmawiać o transgranicznej współpracy do 2030 roku.

Forum „Transgraniczny, wspólny rozwój miejski i regionalny na polsko-niemieckim obszarze powiązań – wizje i projekty do roku 2030“ odbywa się  dziś we frankfurckim Forum Kleista, a bierze w nim udział blisko 50 samorządowców i przedstawicieli różnych instytucji od Świnoujścia do Zgorzelca.

– 17 czerwca br. obchodzimy 30. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji chcemy wyrazić uznanie dla polsko-niemieckiej kooperacji. Jednocześnie pragniemy spojrzeć w przyszłość, porozmawiać o wyzwaniach, które przed nami stoją oraz zaprezentować zaplanowane przedsięwzięcia, dzięki którym jeszcze mocniej zintegrujemy nasz region, czyniąc nasze Dwumiasta bardziej przyjaznymi i atrakcyjnymi – zaznaczyli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu.

Dzisiejsze forum stało się areną dyskusji na temat zintegrowanego, wspólnego, transgranicznego rozwoju miejskiego i regionalnego na kolejne 10 lat.
Dyskusję poprzedziły prezentacje projektów z miast, które zostały wybrane w ramach konkursu „Modelowych przedsięwzięć polsko-niemieckiego ładu przestrzennego 2021“, tj. Kostrzyna nad Odrą & Seelow, Heringsdorfu & Świnoujścia, powiatów Görlitz & Zgorzelec oraz Dwumiasta Frankfurt nad Odrą & Słubice.

Wśród uczestników spotkania są m.in.: Lukas Kuehne, sekretarz Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, Tomasz Przybyła z departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Radosław Brodzik z Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej UM.

Swoimi doświadczeniami ze współpracy na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim podzielili się Kamila Kowalska z Powiatu Zgorzeleckiego i Jan Schoenfelder z Powiatu Goerlitz, a Agnieszka Żurawska z Kostrzyna nad Odrą i Thomas Drewing z Seelow opowiedzieli o współpracy tych dwóch miast.

W dalszej części spotkania mowa będzie o wspólnym zagospodarowaniu turystycznego pasa granicznego między Morzem Bałtyckim a przystankiem kolei Usedomer Baederbahn, które omówią Andreas Hartwig i Thomas Heilmann z Gminy Ostseebad Heringsdorf, a o kluczowych elementach transgranicznego rozwoju miast i wizji do 2030 roku będą mówić dr Joanna Pyrgiel i Soeren Bollmann ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które jest organizatorem dzisiejszego spotkania.

Wydarzenie było współfinansowane przez Fundacje Współpracy Polsko-Niemieckiej.