• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Dwumiasta na pograniczu mają potencjał. Jak dalej współpracować?

15 czerwca 2021r.

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą Rene Wilke zaprosili do dwumiasta przedstawicieli gmin leżących po obu stronach Odry i Nysy, żeby rozmawiać o transgranicznej współpracy do 2030 roku.

Forum „Transgraniczny, wspólny rozwój miejski i regionalny na polsko-niemieckim obszarze powiązań – wizje i projekty do roku 2030“ odbywa się  dziś we frankfurckim Forum Kleista, a bierze w nim udział blisko 50 samorządowców i przedstawicieli różnych instytucji od Świnoujścia do Zgorzelca.

– 17 czerwca br. obchodzimy 30. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji chcemy wyrazić uznanie dla polsko-niemieckiej kooperacji. Jednocześnie pragniemy spojrzeć w przyszłość, porozmawiać o wyzwaniach, które przed nami stoją oraz zaprezentować zaplanowane przedsięwzięcia, dzięki którym jeszcze mocniej zintegrujemy nasz region, czyniąc nasze Dwumiasta bardziej przyjaznymi i atrakcyjnymi – zaznaczyli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu.

Dzisiejsze forum stało się areną dyskusji na temat zintegrowanego, wspólnego, transgranicznego rozwoju miejskiego i regionalnego na kolejne 10 lat.
Dyskusję poprzedziły prezentacje projektów z miast, które zostały wybrane w ramach konkursu „Modelowych przedsięwzięć polsko-niemieckiego ładu przestrzennego 2021“, tj. Kostrzyna nad Odrą & Seelow, Heringsdorfu & Świnoujścia, powiatów Görlitz & Zgorzelec oraz Dwumiasta Frankfurt nad Odrą & Słubice.

Wśród uczestników spotkania są m.in.: Lukas Kuehne, sekretarz Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, Tomasz Przybyła z departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Radosław Brodzik z Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej UM.

Swoimi doświadczeniami ze współpracy na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim podzielili się Kamila Kowalska z Powiatu Zgorzeleckiego i Jan Schoenfelder z Powiatu Goerlitz, a Agnieszka Żurawska z Kostrzyna nad Odrą i Thomas Drewing z Seelow opowiedzieli o współpracy tych dwóch miast.

W dalszej części spotkania mowa będzie o wspólnym zagospodarowaniu turystycznego pasa granicznego między Morzem Bałtyckim a przystankiem kolei Usedomer Baederbahn, które omówią Andreas Hartwig i Thomas Heilmann z Gminy Ostseebad Heringsdorf, a o kluczowych elementach transgranicznego rozwoju miast i wizji do 2030 roku będą mówić dr Joanna Pyrgiel i Soeren Bollmann ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które jest organizatorem dzisiejszego spotkania.

Wydarzenie było współfinansowane przez Fundacje Współpracy Polsko-Niemieckiej.