• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Do końca sierpnia można wnioskować do ZUS o dodatek solidarnościowy

14 lipca 2020r.

Dodatek solidarnościowy to realna pomoc dla osób, którym, w wyniku COVID-19, pracodawca, po 15 marca 2020 r., wypowiedział umowę lub po tym terminie umowa na czas określony wygasła i nie została przedłużona.


 Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w bieżącym roku.

Kwota dodatku to 1400 zł „na rękę” i można pobierać go maksymalnie przez 3 miesiące –  w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wsparcie można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym został złożony wniosek, znaczy to, że jeśli ktoś nie złożył wniosku w czerwcu to pieniędzy za czerwiec nie dostanie, ale może dostać jeszcze za lipiec i sierpień (jeśli w tych miesiącach złoży wnioski).

Świadczenie przysługuje również osobom już zarejestrowanym w urzędzie pracy, jednak jego wypłata oznacza zawieszenie zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Co ważne, o świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Tam też dostępna będzie informacja o przyznaniu bądź odmowie prawa do dodatku solidarnościowego.

Do obu lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło już ponad 2 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy. Kwota wypłaconej w naszym województwie pomocy wynosi przeszło 2,5 mln. zł. Większość wnioskodawców, bo ponad 59 proc., stanowią kobiety. Jeśli zaś chodzi o przedział wiekowy, to 1/3 wniosków pochodzi od osób między 26 a 35 rokiem życia.

Źródło: ZUS