• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

To jest modelowe współdziałanie. Do gminy płyną kolejne unijne pieniądze

13 lipca 2021r.

Blisko 278 tys. zł z unijnej puli, którą dysponuje Urząd Marszałkowski, trafi do Słubic, dzięki czemu Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji wzbogaci się o komorę hiperbaryczną i kriogeniczną w centrum odnowy biologicznej.

Wczoraj po południu (12 lipca), na murawie stadionu, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn podpisał umowę z partnerem SOSiRu – Lokalną Grupą Działania „Zielona Dolina Odry i Warty”, reprezentowaną przez prezesa Piotra Charę i wiceprezesa Leonarda Pietrowa.

– Do Słubic trafi blisko 278 tys. zł w ramach tzw. Centrum Innowacji Rekreacji i Odnowy Biologicznej. Za te pieniądze kupimy nowoczesny sprzęt: komory hiperbaryczną oraz kriogeniczną, co wzbogaci ofertę Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – mówił prezes SOSiRu Krzysztof Murdza.

Lubuskie Centra Innowacji powstaną w Słubicach, Górzycy i Krośnie Odrzańskim, w ramach wspólnego projektu dwóch lokalnych grup działania: „ Zielona Dolina Odry i Warty” z Górzycy oraz „Zielone Światło” z Krosna Odrzańskiego.

Słubice doposażą centrum odnowy biologicznej, Górzyca kupi komputery do szkół, drukarki 3d i skaner (dostanie ponad 261 tys. zł), a Krosno innowacyjne urządzenia do rekreacji za 193 tys. zł.

– Mamy tu dziś do czynienia z modelowym przykładem współpracy lokalnych grup działania – chwalił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn i dodał, że warto takie działania wspierać.

Pieniądze (w sumie ponad 730 tys. zł), które trafią do 3 gmin, pochodzą ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”. Przyznał je Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który zarządza programem.

– Bardzo dziękuję, bo to kolejne dofinansowanie, które otrzymujemy z tego programu – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak. Wcześniej w Słubicach, dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania „Zielona Dolina Odry i Warty” powstał m.in. plac zabaw przy ul. Konstytucji 3 Maja, na który z Urzędu Marszałkowskiego pozyskano 296 tys. zł, a w sąsiedztwie ulic Wandy i Podchorążych – dwa place zabaw za ponad 203 tys. zł.

W podpisaniu umów z lokalnymi grupami działania wzięli udział m.in. radny sejmiku Zbigniew Kołodziej i dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusz Dąbrowski, Piotr Chara i Leonard Pietrow z „Zielonej Doliny Odry i Warty” oraz wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Zielone Światło” Katarzyna Sylwanowicz i skarbnik Andrzej Chinalski.