• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Czołgi na ulicach, godzina milicyjna…39 lat temu wprowadzono stan wojenny w Polsce

13 grudnia 2020r.

To dramatyczna karta w naszej historii. Według różnych źródeł internowano wtedy ponad 10 tysięcy działaczy “Solidarności”, życie straciło ok. 100 osób. Wśród ofiar byli m.in. górnicy z kopalni “Wujek”, którzy protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.

Stan wojenny w Polsce wprowadzono 13 grudnia 1981 roku, zawieszono go 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono dopiero 22 lipca 1983 roku.

Oficjalną przyczyną miała być pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Polsce oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym. Twierdzono też, że grozi Polsce interwencja zbrojna ze strony państw Układu Warszawskiego. Prawdziwą przyczyną wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych zapoczątkowanych w sierpniu 1980 roku przez “Solidarność”.

W reakcji na wprowadzenie stanu wojennego “Solidarność” podjęła akcje protestacyjne, które po kolei pacyfikowało ZOMO. Do protestów doszło m.in. w Stoczni Gdańskiej, Hucie Lenina w Krakowie, Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Stoczni im. Warskiego w Szczecinie czy Hucie Katowice. 9 górników zastrzelono w czasie pacyfikacji kopalni “Wujek”.