• Uczniowie Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Już można ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców. Gmina
  Już można ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika! Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana! Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto
  Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Collegium Polonicum świętuje 30.urodziny

22 października 2021r.

– W historię każdego miasta wpisane są wydarzenia, które okazały się przełomowe i całkowicie zmieniły sposób postrzegania danego miejsca, a nawet regionu. Takim wydarzeniem dla nas w Słubicach było bez wątpienia utworzenie Collegium Polonicum – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak podczas uroczystości w Collegium Polonicum.

– Nie mogło nas spotkać nic lepszego jak to, że 30 lat temu znaleźli się wizjonerzy, którzy w małym przygranicznym mieście dostrzegli potencjał i podjęli decyzję, że właśnie tu powstanie Collegium Polonicum, co uczyniło Słubice najmniejszym ośrodkiem akademickim w Europie – podkreślił burmistrz podczas wczorajszej inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum, która miała w tym roku szczególny charakter, bo uczelnia świętuje swoje 30-lecie.

– Pan dyrektor Krzysztof Wojciechowski nazwał to kiedyś pierwszym cudem, który zdarzył się nad Odrą. Miał rację. W miejscu, gdzie w przeszłości stał bar piwny, wyrosła nowoczesna placówka dydaktyczno-naukowa, dwóch partnerskich uniwersytetów: poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, która przyciągnęła do Słubic młodych ludzi z całego świata.

W murach słubickiej uczelni, od początku mieszały się języki młodych ludzi z różnych krajów, którzy obcując ze sobą na co dzień przekonywali się, że ich różne tożsamości – czy to lokalne, regionalne, czy narodowe – mogą wzajemnie się uzupełniać, wzbogacać i wzmacniać. – Ta wielokulturowość, której doświadczaliśmy w Słubicach na co dzień, sprawiła, że nad Odrą zdarzył się drugi cud – cud pojednania – dodał burmistrz.

Mówił też o tym, jak ogromną rolę w polsko-niemieckim pojednaniu odegrało Collegium Polonicum, a także mieszkańcy Słubic i Frankfurtu, którzy rozpoczęli współpracę na wielu płaszczyznach doprowadzając do tego, że mamy dziś na pograniczu silne i aktywne społeczeństwo obywatelskie. Składając życzenia pracownikom Collegium Polonicum burmistrz zachęcał, żeby nadal nie bali się realizować nowatorskich projektów i nie ustawali w pracy na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. – Bo jak mówił podczas swojej wizyty w Słubicach i Frankfurcie premier Tadeusz Mazowiecki, praca na rzecz pojednania jest zawsze potrzebna ponieważ pojednanie jest procesem, a nie jednorazowym aktem – przypomniał te słowa M. Olejniczak.

W uroczystości wzięło udział wielu gości, wśród których był m.in. dr Andrzej Byrt, były ambasador Polski w Niemczech. Podczas wykładu inaugurującego nowy rok akademicki także podkreślał potrzebę pracy na rzecz pojednania.

Do groma studentów Collegium Polonicum dołączyło  400 młodych ludzi, połowę z nich stanowią obcokrajowcy.

Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas mówił, że radość z rozpoczęcia nowego roku akademickiego jest tym większa, że można już dziś wrócić do stacjonarnych zajęć. Studentów powitała także prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie prof. Julia von Blumenthal.

Z okazji 30-lecia Collegium Polonicum powstała niecodzienna wystawa portretów osób związanych z uczelnią, którą otworzył dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor wspólnej placówki dwóch partnerskich uniwersytetów: UAM i Viadriny. Goście dostali też prezent w postaci albumu z fotografiami Adama Czerneńko, pracownika Collegium Polonicum, a z zamiłowania fotografika, który od początku istnienia uczelni uwiecznia ważne dla niej chwile.