• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Co z „Centrum Przyszłości” we Frankfurcie nad Odrą? Decyzja wkrótce!

25 stycznia 2023r.

Wczoraj, 24 stycznia do Frankfurtu przyjechali członkowie jury, które będzie podejmowało decyzję w sprawie lokalizacji Centrum Przyszłości Jedności Niemiec i Transformacji Europejskiej.

Burmistrz René Wilke oprowadził wizytujących po potencjalnym placu budowy przy ulicy Slubicer Straße, a podczas spotkania w Uniwersytecie Europejskim Viadrina wyjaśnił, dlaczego Frankfurt nad Odrą jest idealnym miejscem na lokalizację centrum.
Wspierali go w tym premier kraju związkowego Brandenburgia dr Dietmar Woidke oraz pełniąca obowiązki prezydentki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, prof. dr Eva Kocher. Nie obyło się bez tury pytań.

Decyzja o lokalizacji Centrum ma zapaść w lutym 2023 r.Oprócz Frankfurtu nad Odrą, o tę inwestycję (będzie to największy indywidualny projekt budowlany w bieżącym dziesięcioleciu) zabiegaj miasta: Lipsk/Plauen, Eisennach, Jena i Halle.

Centrum Przyszłości, jako instytucja, połączy nowe rodzaje nauk o transformacji, sztuce, kulturze oraz dialogu i stanie się miejscem o zasięgu globalnym.
Jak mówi Nadburmistrz René Wilke udało się przedstawić jury szczególne zalety lokalizacji we Frankfurcie nad Odrą, w tym znakomitą nieruchomość, wybitne kompetencje w dziedzinie nauk transformacyjnych Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, a także zmotywowane do realizacji projektu społeczeństwo miejskie, okoliczne kraje i wiele innych miast, gmin i instytucji na całym świecie. – Jestem wdzięczny za intensywną wymianę opinii z członkami jury. Jestem przekonany, że Frankfurt nad Odrą jest najlepszą siedzibą dla Centrum Przyszłości – podkreśla nadburmistrz.
Z kolei Prof. dr Eva Kocher podkreśliła, że ” jako Europejski Uniwersytet Viadrina sami jesteśmy wynikiem transformacji epoki zwrotnej i od ponad 30 lat jesteśmy międzynarodowymi “budowniczymi mostów” w Europie. Koncentrujemy się na badaniach społecznych i humanistycznych oraz nauczaniu o transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w regionie, wspólnie z naszymi ponad 250 partnerskimi uczelniami i instytucjami naukowymi na całym świecie. Dzięki naszej wiedzy i sieci kontaktów jesteśmy gotowi pomóc Centrum Przyszłości odnieść sukces i z niecierpliwością czekamy na wykorzystanie naszego doświadczenia w i do dialogu”.

Centrum Przyszłości ma być miejscem badań naukowych nad transformacją w odniesieniu do Niemiec oraz Europy Wschodniej i Środkowej, stale zmieniającą się galerią sztuki oraz obszerną przestrzenią wymiany i spotkań. Koszty budowy szacuje się na około 200 mln euro, a roczny budżet centrum ma wynosić około 43 mln euro. Będzie to instytucja federalna.

Od początku konkursu, kandydaturę miasta Frankfurt wspierają Słubice. Burmistrz Mariusz Olejniczak uważa, że ulokowanie Centrum właśnie we Frankfurcie, tuż przy moście łączącym nasze miasta, jest znakomitym pomysłem.
– Jeszcze do niedawna Frankfurt nad Odrą był miastem na peryferiach, dziś znajduje się w środku zjednoczonej Europy. Razem ze Słubicami, tworzy Dwumiasto, ściśle powiązane politycznie, gospodarczo a także poprzez relacje między ludźmi. Droga wiodąca ku temu stanowiła prawdziwą transformację, a jej kres jest jeszcze odległy. Razem żyjemy i pracujemy w duchu idei zjednoczonej Europy. Jestem przekonany, że nasze miasto partnerskie, Frankfurt nad Odrą, będzie doskonałą siedzibą Centrum. S

Swoje poparcie dla tego pomysłu wyraziła także słubicka rada miejska, która w ub. roku podjęła uchwałę w tej sprawie.