• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Co słychać w sołectwach? Aktywny Nowy Lubusz

13 grudnia 2022r.

Nowy Lubusz wraz z kolonią liczy blisko 220 mieszkańców. Wielu z nich aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności. O tym, jakie wydarzenia integrują sołectwo i z czego ono słynie, rozmawiamy z sołtysem Jonatanem Stawarskim.

Jakie projekty udało Wam się zamknąć w ostatnim czasie? Czym możecie się pochwalić?

J.S.: Nowa rada sołecka, która powstała na początku mojej kadencji, stworzyła plan naszego wspólnego działania na kolejne lata. Naprawdę dużo udało nam się zrobić. Jedną ze sztandarowych inwestycji jest poprawa stanu dróg w naszym sołectwie – wymiana szkodliwej dla zdrowia szlaki na drogi asfaltowe. W tym roku została zrobiona przedostatnia droga, a na 2023 rok mamy w planach budowę ostatniego odcinka. Zakończyliśmy też oznakowanie domów. Nowe numery ułatwiają na przykład dojazd służb ratunkowych pod wskazany adres. W ramach funduszu sołeckiego postawiliśmy również znaki informacyjne.

Jakie konkretnie?

J.S.: Z racji, że nasze sołectwo jest rozległe, musieliśmy zadbać o lepsze oznakowanie, na przykład dróg w kierunkach świetlicy wiejskiej czy koła myśliwskiego, ale też poszczególnych numerów posesji. Co roku montujemy tablice informacyjne, żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.

Na co jeszcze zamierzacie wydać pieniądze pochodzące z funduszu sołeckiego?  

J.S.: Co roku pieniądze te przeznaczamy m.in. na zakup urządzeń niezbędnych do utrzymywania czystości w sołectwie. Dwa razy do roku, wiosną i jesienią, wraz z mieszkańcami sprzątamy naszą okolicę. Angażujemy się też w program likwidowania dzikich wysypisk wykorzystując sprzęty, które kupujemy. Takie działania służą nie tylko poprawie warunków życia na terenie Nowego Lubusza, ale też integracji mieszkańców. Na koniec pracy zawsze organizujemy wspólnie ognisko.

Mieszkańcy są chętni do pomocy?

J.S.: Tak, jak najbardziej. Mieszkańcy przychodzą i pomagają, często angażują się w wiele spraw dotyczących wyglądu naszego sołectwa i jego bezpieczeństwa. Na przykład: z uwagi na bliskość Nowego Lubusza do rzeki, przygotowaliśmy świetlicę wiejską dla osób, które pomagały, gdy doszło do katastrofy na Odrze. Byliśmy dobrze przygotowani. W ubiegłym roku wymieniliśmy też budy dla psów. Od Słubickiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt udało mi się pozyskać karmę, którą mieszkańcy mogli zabrać ze świetlicy za darmo. Spotykamy się też na mikołajki i na różnych imprezach okolicznościowych.

Na jakie wydarzenia warto do Was przyjeżdżać?

J.S.: Przede wszystkim na sołtysówkę. To impreza integracyjna ciesząca się dużym zainteresowaniem. Dzielimy ją na część dla dzieci – z dmuchańcami, konkursami i animatorami – oraz na część dla dorosłych, która startuje od godz. 17.00. Wtedy zaczyna się grill przy muzyce i tańcach.  Popularnością cieszy się też Słubicka Czasówka 2020, organizowana wspólnie z prezesem Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztofem Murdzą. Od ubiegłego roku jest sygnowana jako memoriał zmarłego Grzegorza Leśkiewicza. Grzegorz był zaprzyjaźnionym zawodnikiem drużyny kolarskiej Zahnklinik Słubice. To wydarzenie, na które przyjeżdża wielu zawodników z całej Polski. Startują w nim też nasi sąsiedzi z Niemiec.

Jakie macie plany na przyszły rok?

J.S.: Naszym priorytetem jest pozyskanie terenu pod boisko sportowe i miejsc do siedzenia, w tym wiat, a także postawienie garażu modułowego przy świetlicy. W ostatnim czasie zadbaliśmy o teren przy świetlicy wiejskiej – wymieniliśmy plac za nią i utwardziliśmy klepowisko – a w przyszłym roku chcemy pójść o krok dalej.

Czyli dobrze żyje się w Nowym Lubuszu…

J.S.: Tak sądzę. Świadczy o tym m.in. coraz większe zainteresowanie gruntami pod budowę domów na terenie naszego sołectwa. Staramy się dbać i o starszych, i o dzieci – w tym roku wręczyliśmy razem z burmistrzem wyprawki dla wszystkich dzieci z sołectwa. Nie zapominamy też o zwierzętach.

Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji wszystkich planów w 2023 roku.

J.S.: Dziękuję!