• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Co dalej z sytuacją na pograniczu? Burmistrz Mariusz Olejniczak chce poszukać rozwiązania!

23 kwietnia 2020r.

– Kontrolowany przepływ osób przez granicę, tylko w sprawach, takich jak praca, nauka czy opieka lekarska, powinien być możliwy, ale potrzebna jest rzetelna ocena sytuacji epidemiologicznej po obu stronach Odry – napisał dziś do wojewody burmistrz.

– Wypracowanie rozwiązania łagodzącego skutki zamknięcia polsko-niemieckiej granicy z powodu koronawirusa jest aktualnie społecznie oczekiwane – napisał burmistrz Mariusz Olejniczak i poprosił Wojewodę Lubuskiego Władysława Dajczaka o zorganizowanie, jak najszybciej, spotkania, nawet w formie telerozmowy. Premier Mateusz Morawiecki przekazał przedwczoraj, że to na płaszczyźnie wojewódzko-samorządowej trzeba wypracować rozwiązania dla zaistniałej na pograniczu sytuacji. – Natychmiastowe podjęcie wspólnych działań w przedmiotowym temacie jest bardzo uzasadnione – stwierdził burmistrz.

Są o tym przekonani także przewodniczący rad miejskich Słubic i Frankfurtu Grzegorz Cholewczyński i Wolfgang Neumann, którzy są w stałym kontakcie i deklarują natychmiastową gotowość do podjęcia rozmów na temat złagodzenia restrykcji związanych z zamknięciem granicy, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa mieszkańców.

Tożsamy przekaz płynie też z apelu, który skierował do premiera M. Morawieckiego Zarząd Federacji Euroregionów RP, reprezentujący m.in. Euroregion Pro Europa Viadrina, którego członkiem jest gmina Słubice.

W piśmie do wojewody burmistrz sugeruje, że spotkanie powinno odbyć się przy udziale służb granicznych oraz służb sanitarnych. – Z informacji uzyskanych od przedstawicieli Straży Granicznej wiem, że zorganizowanie kontrolowanego przepływu części mieszkańców już teraz byłoby możliwe – napisał Mariusz Olejniczak. Nawiązał też do apelu skierowanego w marcu do Wojewody Lubuskiego przez niego i innych samorządowców, o całkowite zamknięcie granic.

– Wielu naukowców i ekspertów twierdziło wówczas, że izolacja powszechna jest jedynym gwarantem zahamowania pandemii. Dzisiaj już są sygnały, że nie izolacja powszechna,ale selektywna daje takie same efekty– przytacza te opinie burmistrz. Dlatego uważa, że już dziś kontrolowany przepływ osób przez granicę, ale tylko w ważnych sprawach (praca, nauka, opieka lekarska) powinien zostać zagwarantowany. Sposób tej kontroli powinien być wypracowany wspólnie ze służbami granicznymi i sanitarnymi.