• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Burmistrz robi kolejny krok w kierunku tanich mieszkań

16 listopada 2021r.

Gmina Słubice, wraz ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową spółką „KZN- Zachodni”, przymierza się do budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkańców zachęcamy do wypełnienia ankiety, która pozwoli nam optymalnie zaplanować tę inwestycję.

W kwietniu tego roku burmistrz Mariusz Olejniczak, wspólnie z włodarzami 13 innych gmin z woj. wielkopolskiego i lubuskiego, podpisał w Poznaniu umowę o utworzeniu spółki SIM – „KZN – Zachodni”. Była to pierwsza taka inicjatywa mieszkaniowa w zachodniej Polsce. SIMy to pomysł rządu, który chce powszechnego dostępu Polaków do mieszkań w dobrej cenie.

– Mieszkania, które zamierzamy budować „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania, będą dostępne w formule długoterminowego najmu – wyjaśnia burmistrz. – Najemcy muszą spełnić kilka warunków, które wynikają z ustawy o SIM. Nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania na terenie gminy, a dochód z gospodarstwa domowego wszystkich osób mieszkających razem, bez względu na pokrewieństwo, nie może być wyższy niż przewiduje ustawa. Obecnie jest to ok. 4 tys. zł netto w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, ok. 5,5 tys. zł netto w przypadku dwóch osób, ok. 7,6 tys. zł netto w przypadku trzech osób i ok. 9 tys. zł netto w przypadku czterech osób.

Przyszły najemca musi też wpłacić tzw. zwrotną partycypację – wkład własny w wysokości ok. 15 proc. kosztów budowy, który jest zwracany w momencie wyprowadzki z mieszkania, a także kaucję. W momencie zamieszkania płaci czynsz, na który składają się opłaty stałe oraz media.

Wstępna kalkulacja dla mieszkania 50- metrowego, przy założeniu kosztów budowy na poziomie 5600 zł za mkw wygląda następująco:
– partycypacja: ok. 42 tys. zł
– kaucja: 3 miesięczny czynsz
– czynsz: ok. 800 zł miesięcznie plus zużyte media (obliczony na podstawie maksymalnej stawki dopuszczonej w ustawie o SIM).

– Ważne jest to, że najemca może skorzystać z dopłaty do czynszu w wysokości nawet 350 zł w przypadku 3 i więcej osób zamieszkujących w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw – podkreśla burmistrz Mariusz Olejniczak.
Wysokość dopłaty zależy od metrażu i ilości osób zamieszkujących dane mieszkanie.

Warunki dofinansowania określa ustawa z 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu.

Wszelkie pytania związane z inwestycją, planowaną wstępnie przy ul. Konstytucji 3 Maja (działka nr 281/157) prosimy kierować wyłącznie droga mailową na adres: sim@slubice.pl

Ankietę, która pozwoli gminie oszacować potrzeby mieszkańców znajdziecie Państwo w załączniku. Można ją wydrukować i przynieść do Urzędu Miejskiego w Słubicach (Biuro Obsługi Interesantów- parter) lub wypełnić drogą elektroniczną pod tym adresem.

Na ankiety czekamy do połowy grudnia 2021 roku. 

Fot. Pixabay

Załączniki