Burmistrz o współpracy samorządu ze stowarzyszeniami patriotycznymi
W sobotę 4 marca w Słubicach odbył się II Lubuski Kongres Obywatelski Stowarzyszeń i Klubów Patriotycznych. Wśród zaproszonych gości był m.in. burmistrz Mariusz Olejniczak, który opowiedział o działalności naszych lokalnych organizacji patriotycznych.
Współpraca samorządu ze stowarzyszeniami patriotycznymi może przyjmować różne formy. Należy do nich zarówno bezpośrednia współpraca poszczególnych jednostek organizacyjnych gminy, realizujących konkretne formy współdziałania, takie jak m.in. formuła patronatu nad projektami prowadzonymi przez stowarzyszenia, finansowanie ich przez gminę czy współorganizacja świąt narodowościowych, jak i współpraca pośrednia – np. współuczestnictwo przedstawicieli samorządu i stowarzyszeń w uroczystościach rocznicowych i patriotyczno-religijnych.
Przy organizacji świąt narodowościowych, np. 1 września, 11 listopada, 1 marca czy 1 i 3 maja, gmina albo współuczestniczy w działaniach przygotowawczych do uroczystości, albo zaprasza mieszkańców i stowarzyszenia do realizacji tych przedsięwzięć.
Aktualnie na terenie Gminy Słubice działa kilka stowarzyszeń patriotycznych. Ich działalność w dużej mierze skupia się na propagowaniu wiedzy historycznej, kultury polskiej, szacunku dla kombatantów, pionierów Słubic, obrońców ojczyzny, a także na wychowywaniu obywatelskim i patriotycznym. Są to: słubicki odział Związku Dzieci Wojny, działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Słubickiej, Stowarzyszenie My Life – erzählte Zeitgeschichte, które co prawda ma swoją siedzibę we Frankfurcie nad Odrą, ale jego przewodniczący prężnie działa także na terenie naszego miasta, słubickie koło terenowe Związku Sybiraków czy Stowarzyszenie „Nasza Mała Ojczyzna”.
– Zachowanie pamięci o historii naszej ojczyzny, w tym o historii lokalnej, naszego miasta i gminy, jest naszym wspólnym obowiązkiem. Cieszę się z tego, że na terenie gminy Słubice są mieszkańcy, którzy chcą utrzymywać tradycje narodowe, chcą pamiętać o bohaterach ojczyzny, chcą wspierać działania prowadzone na rzecz zasłużonych, lokalnych seniorów, i chcą pielęgnować polskość i świadomość narodową w najmłodszych pokoleniach, w naszych dzieciach. Bardzo doceniam Waszą pracę i dziękuję Wam za nią – mówił podczas wystąpienia burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.
Urząd Miejski w Słubicach ma także informacje o innych stowarzyszeniach patriotycznych zarejestrowanych w naszej gminie, które nie podejmują jednak w ostatnim czasie żadnych inicjatyw lokalnych.
Są natomiast inne zgromadzenia, o których nie można zapomnieć w kontekście współpracy samorządu ze stowarzyszeniami patriotycznymi, w tym parafie – gmina zawsze może liczyć na proboszczów, a proboszczowie na gminę przy współuczestnictwie w wydarzeniach patriotyczno-religijnych, Związek Harcerstwa Polskiego – jego członkowie zawsze są obecni podczas ważnych uroczystości państwowych obchodzonych w naszej gminie i pełnią warty przy pomnikach, a także inne służby mundurowe pracujące na rzecz polepszenia jakości życia w naszym mieście.
Na kongresie był obecny m.in. Rafał Reczek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, który opowiedział o Odysei wolności – projekcie realizowanym przez IPN, o staraniach, które doprowadziły do ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym czy o działaniach Instytutu Pamięci Narodowej na terenie dawnego obozu w Świecku.
Do grona panelistów zaproszono także przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń i klubów patriotycznych, w tym Towarzystwa Miłośników Ziemi Słubickiej, słubickiego oddziału Związku Dzieci Wojny i koła terenowego Związku Sybiraków, księdza Rafała Mocnego, Wojciecha Jachimowicza z Narodowego Instytutu Wolności, Piotra Płaskocińskiego, Tomasza Naruszewicza, Przemysława Sytka, Michała Klisińskiego, przedstawicieli młodzieży z klas mundurowych Ziemi Lubuskiej, Lubomira Fajfera i Stanisława Szafrana. Całość moderował poseł Jacek Kurzępa przy wsparciu Cezarego Nowaka.