• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Budki dla jerzyków zamiast odkomarzania!

30 kwietnia 2020r.

Gmina Słubice w ekologiczny sposób zamierza walczyć z komarami. Na budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, który czeka wkrótce termomodernizacja, pojawią się budki dla jerzyków.

Jerzyki są bardzo przydatne w walce z komarami. Jeden ptak w ciągu doby może zjeść nawet 20 tysięcy owadów, m.in. komarów oraz meszek, które bywają zmorą w letnie wieczory. – Ornitolodzy są zgodni, że gdyby w miastach na wyższych budynkach zamontować budki dla jerzyków to problem komarów rozwiązałby się sam – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Podkreśla, że jest przeciwnikiem chemicznego odkomarzania, bo opryski nie tylko są mało skuteczne, ale też stanowią zagrożenie dla wielu gatunków pożytecznych owadów. – Dlatego będziemy iść w kierunku tego, żeby w przyszłości także na innych budynkach użyteczności publicznej montować budki dla jerzyków – zapowiada burmistrz.

Firma, z którą gmina Słubice podpisała umowę na wykonanie termomodernizacji budynku przy ul. Piłsudskiego, za kwotę 590 tys. zł, planowała wejść na plac budowy w lutym. Z powodu epidemii koronawirusa musiała przełożyć ten termin. Zapowiedziała właśnie, że rozpocznie prace 18 maja od tych robót, które nie będą zagrażać lęgom ptaków. Ile budek dla jerzyków pojawi się na budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych jeszcze nie wiadomo, bo najpierw musi zostać przeprowadzona inwentaryzacja ptaków. Pomoc gminie zadeklarowała słubicka Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, za co bardzo dziękujemy.