• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

Brandenburgia wprowadza nowe obostrzenia w związku z koronawirusem

30 listopada 2020r.

Jutro, 1 grudnia,wejdą w życie w Niemczech nowe obostrzenia. Nie dotyczą wprawdzie przekraczania granicy, ale warto wiedzieć jakie zasady obowiązują u naszych sąsiadów gdy np. wybierzemy się na zakupy za Odrę.

Od 1 grudnia 2020 w Brandenburgii wejdzie w życie nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń w związku z zapobieganiem się rozprzestrzenianiu się wirsusa SARS-CoV-2.

To rozporządzenie nie wpływa na zasady przekraczania granicy – te pozostają bez zmian (np. pobyt do 24 h bez kwarantanny, bez testu i w dowolnym celu jest nadal dopuszczalny).

W Brandenburgii obowiązuje nakaz zachowania odległości 1,5 metra od innych osób i przestrzegania zasad higieny.

Nowy jest natomiast obowiązek zasłaniania nosa i ust również w miejscach na wolnym powietrzu, gdzie wiele osób znajduje się na ograniczonej przestrzeni lub nie przebywa tylko tymczasowo. Należy zatem nosić maskę  również na targach i w strefach ruchu dla pieszych a także w bezpośrednim sąsiedztwie sklepów (w tym także detalicznych, zakładów usługowych i rzemieślniczych). Obowiązek noszenia masek dotyczy teraz również parkingów.

W sklepach o powierzchni sprzedaży do 800 metrów kwadratowych nie może przebywać więcej niż jeden klient na dziesięć metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Inaczej niż dotychczas we wszystkie niedziele adwentu sklepy będą zamknięte.

Spotkania w przestrzeni publicznej ograniczone zostały  do osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych – łącznie nie może być to więcej niż pięć osób; wyłączone są z tego dzieci do 14 roku życia, których nie wlicza się do ogólnej liczby 5 osób.

Uwaga, osoby dojeżdżające wspólnie do pracy prywatnymi autami powinny zwrócić uwagę, aby w samochodzie przebywały osoby z najwyżej dwóch gospodarstw domowych.

Informacji w języku polskim na temat obowiązujących reguł w zakresie przekraczania granicy polsko-brandenburskiej udzielają pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji od poniedziałku do czwartku w godz. od 9.00 do 12.00 i od 13.00 do 16.00 a w piątki od 9.00 do 12.00 po numerem telefonu: +49 335 552 1239 oraz pod adresem mailowym hotline@frankfurt-oder.de

Informację przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji

Fot. Artur Kozłowski